Davno uspostavljeni mađarski zdravstveni sektor, koji datira više od 100 godina, prepoznatljiv je širom svijeta.
Za njegov ugled zaslužni su poduzetnici čije bi se tvrtke koje su poslovale u prvim desetljećima prethodnog stoljeća, danas zvale multinacionalne organizacije.
Ime Gedeon Rihter ističe se među njima. Bio je jedan od prvih ljudi na svijetu koji je uspješno pokušao proizvoditi farmaceutske proizvode u industrijskim količinama. Njegov uspon ojačali su patentirani ljekovi poznati širom Europe i svijeta, kao što je dezinficijens Hiperol koji se pokazao korisnim u Prvom svjetskom ratu i antipiretički lek Kalmopirin.
Što se tiče mađarskih medicinskih istraživanja, Albert Sent Đerđi je dobitnik Nobelove nagrade za otkrivanje vitamina C. Pored toga, Georg von Bekeši, koji je dobio Nobelovu nagradu za istraživanje funkcije pužnice, također je započeo svoje znanstvene poduhvate u Mađarskoj, navode iz Hepa Balkan.
Mađarska zdravstvena industrija obuhvaća mnoga područja kao što su farmaceutska industrija, proizvodnja medicinskih uređaja i opreme, industrija biljnih ljekova, kao i biotehnologija, genetika i bionika.
U međuvremenu, u tijeku su značajni pomaci koji uključuju skoro svaki sektor na polju informatičke zdravstvene zaštite.
Od 2017. godine, i ovaj sektor uživa podršku Strategije razvoja digitalne zdravstvene zaštite. Mađarska vrvi od izvora termalne i ljekovite vode i ima odlične geotermalne uslove.
Usljed toga, iskustvo i znanje stečeno stoljećima, rezultiralo je mnogim mađarskim dostignućima u oblasti balneologije.
Međunarodna tržišta svake godine pokazuju sve više i više interesa za razvoj mađarske zdravstvene zaštite.
Izvoz u zdravstvu povećao se za 65 posto između 2012. i 2019. godine. Mađarske tvrtke su u 2019. godini izvezle više od 1,5 milijardi eura medicinskih uređaja.
Četvrtina od toga prodana je na tržištima van EU. Industrija čini devet posto izvoza Mađarske izvan Unije.
Kao što je prethodno spomenuto, mađarska farmaceutska industrija prilično je enormna: u sektoru je 18. najveći izvoznik na svijetu.
Mađarska farmaceutska proizvodnja čini 6% ukupnog mađarskog BDP-a, pri čemu se 85% izvozi. Suficit u vanjskotrgovinskoj razmjeni od 27 milijuna eura po zaposlenom premašuje čak i industriju motornih vozila, koja je također u dominantnom položaju.
Farmaceutska industrija je mađarski najinovativniji proizvodni sektor. Svake godine mađarske farmaceutske tvrtke podnose više od 40 novih patentnih prijava i više od 160 novih tržišnih dozvola. Štoviše, mađarska zdravstvena industrija ima značajna dostignuća u pogledu promocije razvoja. Na primjer, mađarski patent može pomoći u razvoju ljekova koji izazivaju brži imuni odgovor (ImmunoGenes Kft)
Mađarska tržišta također pokazuju ogroman potencijal: pandemija Covid pojačava prognoze prema kojima bi udio domaćih proizvođača u prodaji medicinskih proizvoda mogao porasti na 50% sa sadašnjih 18%. Zdravstveni turizam čini sve veći udio u okviru zdravstvene industrije. Stranci su obično zainteresirani za stomatološke usluge i estetsku kirurgiju koje se pružaju u Mađarskoj. Također smo priznati na polju inovativnih rehabilitacionih terapija. Metoda Peto i jedinstveni mađarski rani razvoj i fizioterapija povezani s Anom Deveni takođe su globalno priznati.
Neophodno je spomenuti da je zbog jakih poljoprivrednih tradicija Mađarska također lider u oblasti zdravstvene zaštite životinja. Brojne mađarske kompanije razvijaju veterinarske ljekove, od kojih značajan dio izvoze u inozemstvo, navode iz Hepa Balkan.