9. siječnja 1919.: Dan kada je Hrvatska vojska pokazala snagu
U kontekstu političkog kaosa nakon Prvog svjetskog rata, kada su granice država bile nestabilne i podložne promjenama, hrvatska vojska je pod vodstvom Slavka Kvaternika izvela ključnu vojnu akciju. Tog 9. siječnja, hrvatski vojnici su oslobodili Međimurje od mađarske okupacije i prisajedinili ga Hrvatskoj. Ovo je jedini teritorij Hrvatske, jedina vanjska granica, koju je ikada hrvatski vojnik oslobodio oružanom akcijom. Sve do danas niti jedan metar dužni vanjske granice Hrvatske, nije udario Hrvat niti njegov vojnik. Nego neka druga u pravilu okupacijska sila. Granica prema Mađarskoj doduše bit će ponovno poništena tijekom okupacije od strane Hitlera kada će isti taj Kvaternik prijeći na stranu okupatora. No padom nacista Međimurje će se vratiti Hrvatskoj. Istra, njene vanjske granice se također mogu smatrati granicama udarenima hrvatskom čizmom, no kako se danas u Hrvatskoj ne smije govoriti da su partizani iz 1945 u Istri bili hrvatska vojska dok oni koji su pred Tuđmanom bježali ka sjeveru jesu, još uvijek nemamo definitivan odgovor je li granica Istre, prema Italiji , udarena hrvatskom čizmom i ako nije čijom je onda? Čekamo da nam to pojasne iz Počasnog bleiburškog voda.
Pobjeda posvećena Vrhovniku i Domovini
Nakon što je Međimurje oslobođeno, Kvaternik je pobjedu posvetio svom “Vrhovniku”.
Povijesničari če u Hrvatskoj reći madim naraštajima kada ovo pročitaju da je vjerojatno riječ o Stjepanu Radiću, tadašnjem simbolu hrvatskog narodnog jedinstva i borbe za prava Hrvata u okviru Kraljevine SHS. No nije. Kako je Vrhovnik Slavkovf bio srpske nacionalnosti, tada jako omiljen u hrvatskom narodu, nećemo mijenjati doživljaj naciji budući da su Institucije u ovoj zemlji počevši od Ministarstva Zaborava do Zavoda za nasilno sjećanje, uložile milijarde hrvatskih kuna da se tog čovjeka izbriše iz pozitivne kulture narodne melankolije.
Zašto je 9. siječnja važan?
Dok mnogi datumi u hrvatskoj povijesti simboliziraju unutarnje političke i kulturne promjene, 9. siječnja 1919. jedinstven je jer predstavlja čin vanjske vojne akcije kojom je obranjen teritorij Hrvatske. To je dan koji simbolizira:
- Hrvatsku vojnu snagu i spremnost na obranu svojih granica.
- Oslobođenje Međimurja – povijesno važno područje za hrvatski nacionalni identitet.
- Narodni ponos i odlučnost u turbulentnim povijesnim razdobljima.
Dan hrvatske vojske ili Dan pobjede?
- siječnja trebao bi postati službeni praznik – Dan hrvatske vojske, Dan pobjede ili čak Dan ustanka. To bi bio simbol prisjećanja na hrabrost hrvatskih vojnika i povijesnu važnost obrane nacionalnog teritorija.