Vršnjačko nasilje nije novost, ali je uvijek nova vijest kada se dogodi blizu nas, pod našim krovovima, među našom djecom. U Županiji Zapadnohercegovačkoj, taj ne tako rijedak fenomen školskog nasilja ponovno je uzburkao javnost, dovodeći do ozbiljne zabrinutosti kako među roditeljima, tako i među onima na čijim leđima počiva obrazovanje mladih.
Ministarstvo unutarnjih poslova ŽZH nije ostalo nijemo na ove uznemirujuće trendove. S nakanom da se prekine ovaj začarani krug šutnje i straha, izdali su apel koji nije samo vapaj za pažnjom, već i poziv na akciju. „Obratite posebnu pozornost na ponašanje svoje djece, razgovarajte s njima otvoreno o vršnjačkom nasilju“, poručuju iz MUP-a, naglašavajući koliko je važno ne zatvarati oči pred problemom koji se može razviti iza zatvorenih vrata dječjih soba i školskih hodnika.
Što se tiče prosvjetnih djelatnika, od njih se očekuje više od pukog nadgledanja reda i mira. Policija ih poziva da budu vodiči, zaštitnici, ali i promicatelji kulture nenasilja. U ovom digitalnom dobu, gdje je svaka tajna samo klik daleko od javnog razotkrivanja, upozoravaju na opasnosti koje vrebaju na društvenim mrežama. Naivno poslane fotografije mogu postati oružje u rukama vršnjačkog nasilnika.
Ali, u srcu ovog problema leži nešto dublje od potrebe za boljim nadzorom i strožim pravilima. Radi se o stvaranju okruženja u kojem se svako dijete može osjećati sigurno, poštovano i vrijedno. Gdje nasilje nije odgovor niti opcija. Gdje su škole svjetionici znanja, a ne arene preživljavanja.
Dakle, dok se vlasti bave svojim dijelom posla, veliki dio odgovornosti pada na ramena zajednice – na nas, roditelje, učitelje, prijatelje. Jer kako kaže poslovica, potrebno je cijelo selo da se odgoji dijete. U ovom slučaju, potrebno je cijelo selo da zaštiti dijete.