Nedjelja, 22 prosinca, 2024

Hercegovačka priča o slatkom pelinu: Ljekovita biljka koja gradi zdravlje i tradiciju

Vrlo
- Advertisement -

Na nadmorskoj visini od 1200 metara, u Šarića poljani u Rakitnu pokraj Posušja, Nada Šarić već deset godina plantažno uzgaja slatki pelin, poznat u ovom kraju kao batunar. Ova biljka, iznimno cijenjena u narodnoj i modernoj medicini, sve je traženija zbog svojih ljekovitih svojstava, osobito u borbi protiv tumorskih oboljenja i za jačanje imuniteta.

Biljka koja gradi zdravlje i tradiciju

Slatki pelin, biljka iz porodice Asteraceae, poznat je u kineskoj medicini više od 2000 godina. Njegovi pripravci, uključujući čajeve, tinkture i kreme, koriste se za poboljšanje dišnih puteva, borbu protiv virusa te za jačanje imuniteta.

“Čaj od slatkog pelina dobar je za dišne putove i bolesti pluća. Tinktura i aromaterapijski pripravci su također vrlo učinkoviti,” kaže Nada, majka petero djece, koja slobodne trenutke posvećuje prirodi i biljkama. Tijekom pandemije koronavirusa, svi proizvodi sa njezine plantaže brzo su se rasprodali.

Prirodni procesi i posebni proizvodi

Nada proizvodi čitav niz proizvoda na bazi slatkog pelina: tinkture, ljekovite meleme, mirisne kreme i sirovinu za čajeve. Godišnje na plantaži uzgoji oko 1500 kilograma pelina, ali većina proizvoda završi kod zadovoljnih korisnika. “U koroni smo sve zalihe odmah prodali,” prisjeća se.

Na plantaži se osim slatkog pelina uzgajaju i druge ljekovite biljke poput majčine dušice, gospine trave, divljeg origana i macine trave. “Hercegovina je idealna za uzgoj ljekovitih trava, a mi smo iskoristili taj potencijal,” objašnjava Nada.

Blagodati čaja od slatkog pelina

Čaj od slatkog pelina djeluje antikancerogeno, uništava viruse, bakterije i parazite te jača imunitet. Priprema je jednostavna: u 250 ml prokuhane vode dodajte dvije čajne žlice slatkog pelina, poklopite, ostavite 15 minuta, procijedite i pijte. Može se konzumirati tri puta dnevno, najbolje dva sata prije jela.

“Pijte jednu šalicu dnevno i vjerujte mnogima koji su se uvjerili u njegove blagodati,” zaključuje Nada, koja s puno ljubavi nastavlja njegovati ovu hercegovačku tradiciju.

Povratak prirodi i tradiciji

Nada Šarić nije samo uzgajivačica; ona je i čuvarica tradicije te ambasadorica prirodne medicine. “Priroda nam puno toga daje, samo je trebamo slušati,” kaže, dodajući kako je znanje o ljekovitim biljkama duboko ukorijenjeno u hercegovačkom načinu života.

 

- Advertisement -
guest

0 Mišljenja
Najstariji
Najnovije Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
Последняя новост

Prekid transporta ruskog plina kroz Ukrajinu mogao bi preopteretiti terminal na Krku

Hrvatski LNG terminal na otoku Krku mogao bi preuzeti ključnu ulogu u opskrbi plinom za Srednju Europu ako Ukrajina...
- Advertisement -
- Advertisement -

More Articles Like This

- Advertisement -