Ovo drugo je stranputica koja nije po volji većine građana. Volja naroda u Makedoniji je put ka EU i NATO. To ove organizacije moraju prepoznati i pružiti ruku novoj vlasti prije nego druge nedemokratske snage preuzmu inicijativu, istaknuo je u razgovoru za Vijesti.baizvršni direktor Makedonskog centra za europsko obrazovanje Bojan Maričić.
VIJESTI.BA: Sa 62 glasa “za” u kaotičnoj atmosferi u Sobranju, parlamentarna većina izabrala Talata Džaferija iz Demokratske unije za integraciju (DUI) za skupštinskog predsjednika. Potom su uslijedili incidenti ispred i upad prosvjednika u Sobranje. Koji motiv su imali oni koji su upali u parlament i kako ste Vi vidjeli ta dešavanja?
MARIČIĆ: Već dva mjeseca Gruevski i njegova stranka organiziraju nacionalističke prosvjede u Skoplju i diljem zemlje kako bi isprovocirali veću reakciju građana kako potpore, tako i suprotivstavljanja. Ipak, to se nije dogodilo, njihovi prosvjedi protiv takozvane tiranski platforme su iz dana u dan opadali, a diskusija u Parlamentu se bližila razrješavanju pod pritiskom većine. S obzirom na to da su imali jaku nacionalističku retoriku, na kraju je sve i završilo nasijlem. Mislim da je ipak njihov jedini cilj bio izazvati nove izbore i spase Gruevskog od neminovnog pada s vlasti.
VIJESTI.BA: Ranije su čelnik SDSM Zoran Zaev i čelnik albanske stranke DUI dogovorili o izbor Talata Džaferija za predsjednika parlamenta u cilju način prekinu višemjesečnu postizbornu agoniju oko formiranja nove vlade. Zbog čega se WMRO protivi izboru Talata Džaferja za predsjednika parlamenta?
MARIČIĆ: Argumenti su krajnje nerazumni. Najprije je razlog bila Tiranska platforma i njeno navodno usvajanje. To je platforma koju su albanske političke stranke u Makedoniji donjeli 7. siječnja 2017 kao način da zajednički nastupe u daljnim pregovorima o Vladi. U toj platformi postoje točke koje su bitne i vrijedne diskusije, ali i takve koje je lako protumačiti kao provokaciju.
Ipak VMRO-DPMNE se tome nije protivio dok je pregovarao s DUI između 9. i 29. siječnja 2017. Ta platforma je bila osnova za razgovor i tada, ali je postala problem nakon što je DUI odlučio da neće formirati većinu s VMRO-DPMNE. Onda je za njih sve postalo problem i platforma i Talat Džfaferi (koji je bio ministar obrane u jednom sastavu Vlade Nikole Gruevskog) i sobranjiska rasprava. Oni su krenuli u protuustavno odugovlačenje sjednice s beskrajnim međusobnim replikama sa zastupnicima iz iste stranke, što je apsurdno. Također je predsjednik Ivanov sasvim samovoljno, mimo propisa, odlučio da neće dodjeliti mandat Zaev zbog toga što je, po njegovom mišljenju, on ucjenjen od strane albanskih stranaka.
Sve je ovo formalno objašnjenje. Suštinsko objašnjenje je da VMRO-DPMNE ne želi predati vlast koju su legitimno izgubili na bazi izbornih rezultata, mirnim putem. To ne žele jer su duboko zagrezli u korupciju i kriminal, a Specijalno tužiteljstvo je već u odmakloj fazi istrage ovih kriminala. To je bit njihovog djelovanja, a sve ostalo je nacionalistička oblanda za bolju konzumaciju kod građana. Na sreću, nije im naišlo na veliku masovnost.
VIJESTI.BA: Federica Mogherini i povjerenik za proširenje Europske unije (EU) Johannes Hahn najoštrije su osudili napad na članove parlamenta u Skoplju. Napad je osudio i Glavni tajnik NATO-a Jens Stoltenberg. Koliko je u ovom trenutku bitna podrška EU i NATO-a. Kako komentirate ovu ovakve istupe?
MARIČIĆ: Ovi istupi ne samo da su osudili nasilje ovih hordi, nego su i čestitali izbor novog predsjednika Sobranja. To je od ključne važnosti. Ako Talat Džaferi za cijeli svijet legitimni predsjednik (a jeste), onda će i Vlada Zorana Zaeva biti legitimna vlada kada bude bila izabrana od strane većine zastupnika. To znači da je nasilnički politički narativ Gruevskog koji želi spriječiti demokratske promjene i miran prijenos vlasti, potpuno delegitimisano i neće biti predmet pregovora.
To je za Makedoniju sada najvažnije jer time će demokratska međunarodna zajednica poslati poruku da nema pregovora oko toga da je bilo izbora u prosincu 2016. i da na temelju tih izbora postoji nova većina koja želi formirati vlast. Drugim riječima, međunarodna zajednica je poručila da nema pregovora oko temeljnih demokratskih principa, a to je u ovom trenutku jako važno za demokratsku Makedoniju, kandidatkinju za članstvo u EU i NATO.
Dodao bih da je jako važno da jasna osuda dođe sa strane Europske narodne stranke jer ljudi imaju dojam da upravo ova obitelj demokratskih konzevrativnih stranaka podržava ovakve nedemokratske i nasilne metode dok se njih javno ne odrekne.
VIJESTI.BA: Zastupnik Saveza za Albance Zijadin Naselja najteže je povrijeđen kada su demonstranti upali u zgradu Sobranja. Sjela je prema nekim informacijama u kritičnom stanju. Može li u Makedoniji doći do eskalacije većih sukoba ili u najgorem slučaju građanskog rata?
MARIČIĆ: Po novijim informacijama zastupnik Sela je bolje i izvan životne opasnosti. To znači da plan Gruevskog za eskalaciju nije uspio, a on je svoj džoker “naroda” iskoristio. Ne očekujem daljnju eskalaciju sem možda pojedinih incidenata ali svi su već pročitali zlu namjeru odlazeće vlasti i vjerujem da će svi poduzeti mjere da do eskalacije ne dođe. Gruevski nema pravo zapali Makedoniju da bi spasio svoju političku karijeru i izbjegao odgovornost.
VIJESTI.BA: Kakav rasplet postojeće krize Vi očekujete? Radi li se ovdje o suštinskom sukobu između prozapadnih i “proruskih” snaga?
MARIČIĆ: Suština ove krize je da je Makedonija na raskrižju. Ili će ići putem mira, stabilnosti, demokracije, odgovornosti i vladavine prava kao budući član EU i NATO ili će zastraniti na ćorsokak autokracije gdje bi bila u društvu Rusije, Bjelorusije, Turske i / ili Mađarske. Ovo drugo je stranputica koja nije po volji većine građana. Volja naroda u Makedoniji je put ka EU i NATO. To ove organizacije moraju prepoznati i pružiti ruku novoj vlasti prije nego druge nedemokratske snage preuzmu inicijativu.
Razgovarao: Nihad Hebibović
(Vijesti.ba)