Nedjelja, 20 listopada, 2024

Gradonačelnik traži ispriku bošnjačke zajednice zbog uvrede vojnika upućene ministrici Klaudiji Tanner

Vrlo

Incident koji se dogodio u Bečkom Novom Mjestu, kada je bosanskohercegovački kadet Benjamin Fukelja odbio rukovati se s ministricom obrane Austrije Klaudijom Tanner, izazvao je val reakcija u Austriji, ali i u Bosni i Hercegovini. Gradonačelnik Bečkog Novog Mjesta, Klaus Schneeberger, nije čekao dugo prije nego što je zatražio javno očitovanje Kulturne zajednice bosanskih muslimana u Austriji. Pismo koje je uputio, prema izvještajima austrijskog lista “Krone Zeitung”, jasno naglašava: “Odbijanje rukovanja sa ženom iz vjerskih razloga ne smije se tolerirati!”

Ovo pitanje rukovanja postalo je centralna tema u austrijskim medijima, dok se u BiH sve odvijalo po već poznatom scenariju – jedna ruka piše isprike, a druga potpisuje nagrade. Naime, ministar obrane BiH Zukan Helez poslao je ispriku Austrijancima zbog postupka Fukelje, ali istovremeno je potpisao kadetov ugovor, promovirajući ga u čin potporučnika Oružanih snaga BiH.

Jedno piše, drugo radi

Benjamin Fukelja, mladi kadet iz Sarajeva, postao je lice selefijskog pokreta u austrijskim novinama, iako bi teško mogao objasniti svoja djela kao dio tradicije bosanskohercegovačkih muslimana. Selefistički pokret, koji ima vlastite interpretacije vjerskih zakona, rigorozno zabranjuje dodirivanje žena koje nisu u srodstvu, a Fukelja je očito odlučio slijediti taj kodeks. No, u Bosni i Hercegovini, većina muslimana ne dijeli takve stavove, i zato je ovaj incident izazvao negodovanje, ali i zabrinutost zbog narušavanja imidža zemlje.

Da stvar bude zanimljivija, ministar Helez, koji je poslao pismo isprike austrijskoj ministrici Tanner, istovremeno je Fukelji potpisao ugovor za vojnu službu u BiH. Ovakav potez Helezovih dvosmislenih reakcija izazvao je osudu iz Republike Srpske, dok ministarstvo obrane BiH nije pružilo dodatna objašnjenja za Fukeljinu promociju.

Ograničenja i kontroverze

Zanimljivo je primijetiti da je ovo već drugi put da Bosna i Hercegovina doživljava vjerski incident u vojsci. Prije Fukelje, vojnikinja Emela Mujanović napustila je Oružane snage BiH jer joj nije bilo dopušteno nošenje hidžaba, što je izazvalo javnu debatu o vjerskim slobodama u vojnoj službi.

Dok se Fukelja uspinje vojnom hijerarhijom bez rukovanja, pitanje ostaje: hoće li BiH u budućnosti uspjeti uravnotežiti vlastite vjerske i političke kontradikcije, ili ćemo i dalje svjedočiti situacijama gdje jedna ruka piše isprike, a druga promovira kontroverzne aktere?

 

- Advertisement -

18 KOMENTARI

guest

Uključena je moderacija komentara. Potrebno je određeno vrijeme da se pojavi vaš komentar.

Ova web-stranica koristi Akismet za zaštitu protiv spama. Saznajte kako se obrađuju podaci komentara.

18 Mišljenja
Najstariji
Najnovije Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
Последняя новост

Thompson zahvalio obožavateljima na pet milijuna pregleda za domoljubni hit

Marko Perković Thompson, omiljeni hrvatski pjevač, obradovao je svoje obožavatelje s lijepim vijestima u subotu. Njegov domoljubni hit "Ako...
- Advertisement -
- Advertisement -

More Articles Like This

- Advertisement -