Radislav Krstić, bivši general Vojske Republike Srpske, osuđen na 35 godina zatvora zbog ratnih zločina, uključujući genocid u Srebrenici, zatražio je od Mehanizma za međunarodne kaznene sudove (MICT) da javno objavi njegovo pismo u kojemu prihvaća odgovornost za počinjene zločine i izražava kajanje.
Priznanje zločina
U podnesku njegovog pro bono odvjetnika Vladimira Petrovića, upućenom MICT-u 11. studenog, traži se ponovno razmatranje zahtjeva za prijevremeno puštanje na slobodu. Petrović je uz podnesak priložio pismo u kojem Krstić prihvaća odgovornost za zločine počinjene tijekom genocida u Srebrenici 1995. godine, dok je bio zapovjednik Drinskog korpusa Vojske Republike Srpske.
Krstićevo pismo, upućeno sudu 18. lipnja, navodi da ga je na ovaj korak potaknula rezolucija Opće skupštine Ujedinjenih naroda iz svibnja ove godine, koja osuđuje genocid u Srebrenici i izravno spominje njegovo ime među odgovornima za zločine.
“Počinio sam nezamisliv i neoprostiv zločin”
U pismu Krstić piše:
„Moje ime se spominje jer sam pomagao i podržavao genocid, moje ime se spominje jer sam počinio nezamisliv i neoprostiv zločin.“
Krstić ističe kako se svakodnevno sjeća nedužno ubijenih te se nada da će njegove riječi potaknuti druge da nikada više ne dopuste ponavljanje sličnih zločina. Naglasio je kako bi, ukoliko bude pušten na slobodu, posjetio Memorijalni centar u Potočarima kako bi odao počast žrtvama genocida i zatražio oprost od njihovih obitelji.
Ponovni zahtjev za prijevremeno puštanje
Krstić je prvi put podnio zahtjev za prijevremeno puštanje na slobodu 2022. godine, ali je MICT taj zahtjev odbio. U siječnju 2024. ponovno je podnio zahtjev, ovaj put pozivajući se na narušeno zdravlje i svoju spremnost da prizna odgovornost za zločine. Njegov odvjetnik sada traži da MICT razmotri novi podnesak, ističući iskrenost Krstićevog pokajanja.
Poruka svijetu
Pismo završava pozivom na suočavanje s prošlošću kako bi se osigurala budućnost bez zločina:
„Nadam se da moje priznanje može pomoći da se svijet suoči s ovim teškim poglavljem povijesti i spriječi ponavljanje istih tragedija.“