Turski predsjednik Erdogan je odlučio kako će kazniti Sjedinjene Države zbog priznavanja izraelske aneksije Golanske visoravni. Odluka i nema posebne veze s Washingtonom i Izraelom, čak ni sa Sirijom čiji je okupirani Golan za Trumpa službeno teritorij cionističkog entiteta, ali Erdogan misli drugačije.
Prema Erdoganu, vrijedan odgovor na samovolju Sjedinjenih Država bit će da nakon turskih lokalnih izbora 31. ožujka status katedrale Svete Sofije u Istanbulu promijeni iz muzeja u džamiju, izvijestio je televizijski kanal TRT.
Kao što je objasnio Erdogan, tako će ulazak u Aja Sofiju biti besplatan. Osim toga, nakon općinskih izbora, sakralni objekt će se vratiti u svoj prvobitni status, mijenjajući ga iz muzeja u džamiju.
Erdogan je kazao da “kada američki predsjednik Trump proglasi Jeruzalem glavnim gradom Izraela i Golansku visoravan proglasi izraelskim teritorijem, Turska će kao privremeni predsjednik Organizacije islamske suradnje dati prikladan odgovor”.
U govoru kojeg je održao u Istanbulu, Erdogan je, aludirajući na navodni manifest terorista koji je 15. ožujka izvršio napad na dvije džamije na Novom Zelandu u kojem je stradao 51 musliman, izjavio: “Nije ovo Konstantinopol. Ovo se ovdje zove “İslam-bol” (puno islama). I tako će i ostati.”
Govorio je o besplatnom ulasku u Aja Sofiju, te kazao: “Pitali su me hoće li se ulaz u Aja Sofiju i dalje plaćati? Rekao sam da neće, i ne samo to. Nakon izbora ćemo Aja Sofiji vratiti njeno staro, pravo ruho. Aja Sofija neće biti muzej, već džamija.”
“Predsjednik Sjedinjenih Država, Donald Trump, Jeruzalem proglašava izraelskom prijestolnicom. Zar ne? Sirijski teritorij Golanske visoravni daje Izraelu. E pa Turska će dati odgovor na ovo. Dobit ćete odgovor. Zar mi, kao članici Organizacije islamske suradnje ne trebamo dati odgovor? Mi smo dali odgovor, davat ćemo i u budućnosti¨, poručio je Erdogan.
Međutim, teško je razumjeti kako će vraćanje statusa džamije Aja Sofiji povrijediti Trumpa i Netanyahua?
Ranije je UNESCO podsjetio da “sve odluke koje se odnose na provedbu Konvencije o očuvanju svjetske baštine donosi Odbor za svjetsku baštinu”. Kada država stranka ove Konvencije odluči promijeniti naziv predmeta ili objekta, mora te izmjene podnijeti na odobrenje Odboru za svjetsku baštinu”. UNESCO sada priprema rad Odbora, ali ni na koji način ne može predvidjeti njegovu odluku, ali upozorava Erdogana na arbitrarne odluke.
Sa Sjedinjenim Državama i Izraelom je malo teže, jer se te dvije zemlje, posebice cionistički entitet, povlače iz međunarodnih organizacija koje se usude uputiti bilo kakvu riječ kritike na njihov račun. Tako SAD i Izrael nisu dio UNESCO-a zbog navodnog “protužidovskog raspoloženja” u toj organizaciji, a SAD su napustile UNHRC-a, kojeg optužuju za “nemilosrdnu kampanju protiv Izraela”.
Međutim, Turska se trudi biti dio svih tijela Ujedinjenih naroda i drugih organizacija, tako da nije jasno što želi s ovim postići.
Podsjetimo, katedrala Svete Sofije u Carigradu je više od tisuću godina bila najveći hram u kršćanskom svijetu. Nakon zauzimanja Carigrada i pada Bizanta, katedrala je pretvorena u džamiju, ali je od 1934. godine uredbom Mustafe Kemala Atatürka, osnivača moderne turske države, postala muzej, a katedrala je na popis svjetske baštine UNESCO-a uvrštena 1985. godine.
Da je htio dati prikladan odgovor Izraelu i Trumpu na njihova svojatanja palestinskih i islamskih teritorija i svetinja, Erdogan je sa savjetnicima mogao pronaći bolji izgovor. Što se tiče Aja Sofije, Trumpa i Netanyahua apsolutno nije briga što će turski predsjednik učiniti s bivšom katedralom, potom džamijom i danas muzejom. Washington i Tel Aviv su po pitanju svjetske baštine stručni otprilike kao talibani ili ISIL, njihova stvorenja koja su se u Afganistanu i iračkim i sirijskim muzejima dokazali kao dostojni učenici svojih mentora