Otkriće se dogodilo tijekom elektrokemijskog procesa obrnutog sagorijevanja uz pomoć bakra i karbonskih nanovlakana. Znanstvenici su, naime, pokušali pretvoriti nusproizvod sagorijevanja fosilnih goriva ugljikovog dioksida u organski element te je već prvi korak u tom eksperimentu donio neslućen uspjeh u obliku etanola, specifičnog alkohola koji se koristi kao otapalo i sredstvo za ekstrakciju, dezinfekciju, konzerviranje i izradu umjetnih alkoholnih pića.
‘Uzimamo ugljični dioksid koji je otpadni produkt sagorijevanja i zatim taj proces sagorijevanja okrećemo unatrag kako bismo dobili korisno gorivo’, pojasnio je proces glavni autor studije Adam Rondinone.
Otopina ugljičnog dioksida rastvorena u vodi pretvorena je u etanol u povratu između 63 i 70 posto, što znači da se većina ugljikovog dioksida i električne energije potrebne za njegovu proizvodnju ne gubi, već se pretvara u etanol, pojasnili su znanstvenici iz Nacionalnog laboratorija, a idući cilj im je pospješiti efikasnost procesa, čija je praktična primjena potencijalno epohalno važna.
Kako su materijali korišteni u procesu vrlo jeftini, znanstvenici smatraju da bi se ovaj postupak mogao koristiti u industriji, na primjer u čuvanju viška energije stvorene u elektranama, a ovo otkriće moglo bi pomoći da se više energije proizvodi iz obnovljivih izvora jer se etilni alkohol može skladištiti i koristiti za sagorijevanje.