U srijedu je veleposlanik SAD-a u BiH na odlasku, Michael Murphy, održao sastanak s predstavnicima parlamentarnih bošnjačkih stranaka i njihovim političkim prirepcima – uključujući HDZ 1990 i HNP – na razini Federacije BiH.
Prema medijskim izvješćima, veleposlanik Murphy je na tom sastanku nastojao uvjeriti sudionike da podrže izglasavanje zakona o južnoj plinskoj interkonekciji. Na sastanak nije bio pozvan HDZ BiH, dok se stranke HRS i HSS nisu odazvale pozivu.
Podsjetimo, hrvatske stranke okupljene oko HNS-a protive se nametanju bošnjačke volje i potpunoj kontroli nad plinovodom. Zakon koji predlaže Murphy omogućio bi potpunu kontrolu Sarajevu, odnosno BH Gasu, nad plinovodom koji bi iz Hrvatske ušao u Hercegovinu i prolazio isključivo kroz hrvatska područja u BiH.
Hrvatski Narodni Sabor BiH je više puta naglasio kako se ne protivi izgradnji plinovoda, ali inzistira da interesi Hrvata budu zaštićeni. To uključuje osnivanje federalne kompanije u Mostar, slične Elektroprivredi HZ HB ili Hrvatskoj pošti, koja bi upravljala infrastrukturom na tim područjima.
Međutim, veleposlanik Murphy već 12-18 mjeseci intenzivno radi na tome da pitanje južne interkonekcije postavi na vrh svoje političke agende.
Kroz prijetnje sankcijama, pritiske i druge zakulisane poteze, pokušava nametnuti bošnjačku viziju koja predviđa potpunu kontrolu Sarajeva nad ovim projektom – pritom u potpunosti zaobilazeći interese Hrvata u BiH.
Prema informacijama koje je Poskok dobio od izvora unutar hrvatske diplomacije, koji je govorio pod uvjetom anonimnosti, “postoje indicije da je vrlo vjerojatno Murphy povezan s krugovima iz Albright Stonebridge Grupe.”
Albright Grupa (engl. The Albright Group LLC) je američka savjetodavna lobistička firma specijalizirana za strateško savjetovanje kompanijama i organizacijama o globalnim pitanjima, kao što su međunarodna trgovina, politika, sigurnost i razvoj.
Osnovala ju je bivša američka državna tajnica Madeleine Albright 2001. godine nakon završetka njene službe u administraciji predsjednika Billa Clintona.
Klijenti Albright Grupe su države i državne kompanije, uključujući energetske korporacije širom svijeta. Prema informacijama koje smo dobili od hrvatskih iseljenika u SAD-u, članovi Albright Grupe savjetovali su BH Gas najmanje jednom od njegovog osnivanja.
Ova veza dodatno ukazuje na potencijalni utjecaj Albright Grupe na strateške odluke koje se tiču energetskih projekata u BiH, uključujući i južnu plinsku interkonekciju.
Savjetodavna uloga Albright Grupe objašnjava određene pritiske i lobističke aktivnosti u vezi s ovim projektom.
Od našeg izvora iz hrvatske diplomacije doznajemo kako “Zagreb vrlo ozbiljno shvaća Murphyjeve pritiske.” Iako su prošlog mjeseca u Sarajevu vođeni razgovori između predstavnika Zagreba i američkog veleposlanstva u Sarajevu, naš sugovornik tvrdi da je “Murphy potpuno ignorirao hrvatske stavove i odlučio nastaviti s ovom inicijativom samostalno, vjerojatno uz podršku pojedinaca povezanih s Albright Grupom u Washingtonu, poput Jima O’Briena.”
Ovakav pristup izazvao je veliko nezadovoljstvo u vrhu Vlade RH.
Podsjetimo, pomoćnik američkog državnog tajnika za europske i euroazijske poslove, James O’Brien, jedan je od suosnivača i potpredsjednika Albright Grupe. O’Brien je široj javnosti poznat po javnoj podršci veleposlaniku Murphyju u veljači ove godine u Sarajevu, kao i po kritici upućenoj Draganu Čoviću. U svom govoru pred sarajevskim studentima, O’Brien je iznio laž rekavši da Mostar ostaje “neizgrađen, zarobljen u podijeljenoj prošlosti.”
O’Brienov dolazak u Sarajevu dogodio se u trenutku kad je srpski lider Milorad Dodik verbalno napadao Murphyja, a Čović odbijao prihvatiti Murphyjev diktat o južnoj plinskoj interkonekciji.
O’Brien je javno optužio Čovića za opstrukciju izgradnje plinovoda, što je također neistina. U stvarnosti, riječ je o nadležnosti nad plinovodom, što Murphy vrlo dobro zna.
Hrvatske stranke u BiH u potpunosti se zalažu za izgradnju plinovoda, ali ne žele prepustiti potpuni nadzor nad plinom i plinovodom koji dolazi preko Hrvatske bošnjačkim krugovima u Sarajevu i ljudima povezanim s Albright Grupom.
Član Albright Grupe je i Philip Reeker, nekadašnji zamjenik pomoćnika američkog državnog tajnika, s fokusom na Balkan, uključujući BiH.
Podsjetimo da su i Reeker i O’Brien nadređeni Michaelu Murphyju.
Naš sugovornik iz Zagreba tumači da “upravo povezanost Albright Grupe i aktera iz BiH tim američkim igračima otvara vrata milijunskim ugovorima s BiH i BH Gasom.”
Zato je O’Brienu i Murphyju stalo da se isključe nepoznate varijable iz ove priče, pa makar to bilo silom, uključujući uništavanje trenutne bošnjačko-hrvatske koalicije na razini FBiH i BiH.
Drugim riječima, hrvatski interesi i tvrtke s hrvatskim predznakom mogli bi spriječiti Albright Grupu u ostvarivanju milijunske dobiti, a njezini izravno uključeni akteri – jednom kad im karijere u State Departmentu završe – također bi ostali bez svojih unosnih poslova.
Sve to objašnjava zašto se Murphyju žuri dovršiti ovaj posao do kraja ove godine, prije odlaska trenutnog sastava State Departmenta i dolaska Trumpove administracije.
Poskokov sugovornik iz Hrvatskog narodnog sabora (HNS), koalicije koja okuplja glavne hrvatske političke stranke u BiH, tvrdi da bi se o “tom zakonu koji bi značio predati plin i plinovod u ruke bošnjačkog Sarajeva moglo glasovati u Parlamentu FBiH već 18. prosinca.”
Murphyja i interese povezane s Albright Grupom nije briga što time uvode BiH u nestabilnost i izazivaju reakciju Rusije. Sugovornik iz HNS-a smatra da “time Amerikanci pokazuju da im nije stalo do partnerstva s Hrvatima u BiH i da su spremni gurati ih u ruke Rusima, što je izvan svake pameti.”
Slično razmišlja i sugovornik iz diplomatskih krugova u Zagrebu, koji tvrdi da “Murphy, vjeorojatno zbog svojih interesa, svojim potezima bez konzultacija sa Zagrebom nepotrebno ugrožava hrvatsko-američke savezničke i prijateljske odnose.”
Prema javno dostupnim informacijama iz medija iz 2021. godine, Biden je u svoju administraciju uključio najmanje između 10 i 20 diplomata povezanih s Albright Grupom.
Primjerice, Linda Thomas-Greenfield imenovana je veleposlanicom pri UN-u, a tu su i diplomati zaduženi za BiH, poput već spomenutog O’Briena.
Osim Albright Grupe, tu je i lobistička kuća WestExec, čiji je suosnivač državni tajnik SAD-a Anthony Blinken, no naši sugovornici nisu spominjali ovu firmu.
Poskok.info