Sigurnosni stručnjaci ugledne američke konzervativne udruge Heritage Foundation, koja već desetljećima ima veliki utjecaj na kreiranje politike u SAD-u, upozoravaju da Americi i svijetu prijete mnogo opasnije stvari od onih na koje su trenutno usredotočene sigurnosne službe, piše Business Insider. Protuterorističke jedinice, ali i cijela javnost, boje se novih terorističkih napada, no konzervativna udruga Heritage Foundation upozorava da Iran predstavlja daleko najveću prijetnju SAD-u i njegovim saveznicima.
Činjenica je da Iran kratkoročno za Ameriku ne predstavlja prijetnju poput terorističkih skupina kao što su ISIS ili Al Qaeda, ali potencijal da, nakon što istekne dogovor sa SAD-om, razvije nuklearno oružje dugoročno je prilično zabrinjavajuća i realna opasnost.
Strpljivi i organizirani
Obamina administracija dogovorila je, naime, s Iranom da u periodu od 10 godina neće razvijati nuklearno oružje ne bi li tako izbjegao značajan dio UN-ovih sankcija, no izvjesno je da će iranski znastvenici, čim taj dogovor više ne bude valjan, početi intenzivno razvijati nukelarni program.
“Jako su strpljivi i jako su organizirani”, upozorava Michael Pregent, sigurnosni stručnjak i bivši američki vojni obavještajac koji je služio u Iraku. “Nama se rok od 15 godina čini prilično dugim, ali ne i njima… Oni će se za 15 godina moći naoružati i tad će postati dominantna sila na Bliskom istoku.”
Jačanje vojske
Njegovu priču potvrdio je i Michael Singh, stručnjak za Bliski istok. “Dok će Iranov potencijal za razvijanje nuklearnog oružja rasti, nestat će svi SAD-ovi alati za obuzdavanje te prijetnje. Međunarodna zajednica označit će Iranove nuklearne aktivnosti i preostalu nuklearnu infrastrukturu legitimnima, njegova vojska će ojačati, a SAD je pristao da se neće miješati u uvođenje dodatnih sankcija te da će suspendirati one najteže.”
Osim toga, želi li SAD spriječiti kršenje dogovora, morat će se nevoljko suzdržati od kritiziranja Irana za njegove inozemne aktivnosti. “Uvođenje novih sankcija moglo bi uništiti dogovor pa im se američke vlasti zbog toga toliko protive, čak i kad je u pitanju UN-ovo Vijeće sigurnosti”, kaže Pregent.
Hezbollah bi mogao postati ozbiljno opasan
No, Iranov nuklearni program nije sve zbog čega se SAD mora brinuti. Iran predstavlja i ozbiljnu hakersku prijetnju te sponzorira militantske i terorističke grupe poput Hezbollaha. Usto, ukidanje nekih sankcija, koje je s Iranom dogovorila Amerika pristane li ograničiti svoje nuklearne aktivnosti, mogle bi ići na ruku Iranovim terorističkim operacijama u stranim zemljama.
“Oni neće promijeniti svoje ponašanje”, tvrdi Pregent. “Oni su proaktivniji i u stanju učiniti više… Nakon ovog dogovora postat će još destabilizirajući faktor na Bliskom istoku”, dodaje. Iran već sad, naime, podupire šijitske militante koji se bore protiv ISIS-a u Iraku. No, bez obzira na to koliko su djelotvorni u borbi protiv ISIS-a, suniti već sad optužuju da šijiti muče sunitske civile samo zbog toga što žive na područjima koje kontrolira Islamska država.
A značajnu prijetnju predstavlja i Hezbollah. Ta libanonska militantna šijitska skupina koju Iran financira ponekad u njegovo ime izvršava terorističke napade. “S obzirom na to da je Hezbollah čvrsto povezan s Iranom postoji realna mogućnost da aktivira svoje terorističke ćelije u SAD-u dogodi li se neki konflikt između Irana i SAD-a ili Izraela”, dodaje stručnjak.