Predjsednik jedinog daytonskog entiteta u BIH Milorad Dodik oglasio se navečer iz Banje Luke kamo je na nerazjašnjeni način stigao nakon posjeta Moskvi, a u intervjuu za javni servis Republike Srpske (RTRS) objavio je kako je Interpol otklonio zahtjev Suda BiH da se za njim raspiše međunarodna tjeralica.
“Evo stigao sam”, kazao je slavodobitno Dodik koji u BiH ima status bjegunca od pravde jer je za njim raspisana interna tjeralica i određen mu je jednomjesečni pritvor nakon što se odbio odazvati na poziv Tužiteljstva BiH za saslušanje u sklopu istrage “zbog rušenja ustavnog poretka.”
Tako su naime mediji u Sarajevu nazvali posve logičan odgovor iz RS-a na protuustavno djelovanje Tužiteljstva BIH koje je Dodiku presudilo na osnovu članka 208a Kaznenog zakona BIH koji je donesen dekretom što je strogo zabranjen prema međunarodnim poveljama. Osim toga u tom članku stoji “nepoštivanje odluka visokog predstavnika” dok sami “visoki predstavnik” uopće nije definiran u Ustavu BIH niti on to želi kako bi izbjegao tužbe. Kako on tako i njegovi prethodnici. Ovaj jasan protuustavn čin u FBIH se ne smije komentirati kao da je taj entitet, u Sjevernoj Koreji.
Danas pak FBIH ne funkcionira po Daytonskom Ustavu nego po Bonskim pravilima dok se RS vratila na izvorni Dayton i kako stvari stoje od te suverenističke politike ne misli odustati.
Interpol odbio zahtjev da doda Dodika na popis traženih osoba
Prošlog je tjedna unatoč nalogu policijskim agencijama da ga uhite napustio BiH i pojavio se najprije u Izraelu, a potom i u Moskvi gdje ga je u utorak primio ruski predsjednik Vladimir Putin. Granična policija BiH još uvijek provodi istragu o tome kako je napustio zemlju, a da ga na granici nisu opazili niti pokušali uhititi.
Sud BiH u međuvremenu je zatražio od Interpola da ga stavi na svoj popis traženih osoba, no ta je organizacija zahtjev iz Sarajeva odbila.
Prema dostupnim informacijama, Interpol je tako odlučio pozivajući se na članak 3. svog statuta koji zabranjuje intervencije u slučajevima koji imaju “političku, vojnu, vjersku ili rasnu pozadinu”.
“Formalno, to je ispravna odluka. Očekivao sam to”
Dodik je kazao kako ga je o odbijanju raspisivanja tjeralice informirao predsjednik Srbije Aleksandar Vučić čija je vlada i osporavala zahtjev Interpolu poslan iz Sarajeva i to na temelju činjenice da čelnik bosanskih Srba ima i srbijansko državljanstvo.
“Formalno, to je ispravna odluka. Očekivao sam to, uz određenu rezervu, naravno. Ako ima imalo pravde na svijetu, ne može biti drukčije”, rekao je Dodik te zahvalio državama i liderima koji su se, kako tvrdi, angažirali oko njegova slučaja – spomenuo je mađarskog premijera Viktora Orbana, Srbiju, Crnu Goru, Rusiju i druge.
Na pitanje kako prelazi državnu granicu unatoč aktivnoj tjeralici, odgovorio je da putuje automobilom i da ga nitko nije zaustavljao. “Ni ranije me nitko nije zaustavljao, stalno sam prolazio. Kakva je to država u kojoj se ne vjeruje jednoj od policijskih agencija”, rekao je dodavši da uskoro ponovno planira putovanje izvan granica Bosne i Hercegovine.
“Pokušavaju spriječiti moje međunarodne kontakte”
Dodik smatra da je “ključ svega pokušaj da se spriječe njegovi međunarodni kontakti”. Istaknuo je kako su u posljednjih mjesec dana njegovi susreti s Orbanom, Vučićem, Netanyahuom, Putinom, europskim parlamentarcima, austrijskom Slobodarskom strankom i predstavnicima stranke Marine Le Pen izazvali nervozu u Sarajevu, zbog čega je, po njegovim riječima, pokrenuta politička priča o rušenju ustavnog poretka.
Rekao je da “Republiku Srpsku nitko ne može zaustaviti” te da “savršeno dobro zna što radi i uvjeren je da je na pravom putu”.
Kazao je i da će Rusija putem svoje diplomatske mreže učiniti sve kako bi zaštitila međunarodno pravo te je o predsjedniku Rusije Vladimiru Putinu rekao: “Putin je strašan lider, u njegovoj blizini osjetiš snagu i moć. Iza sebe ima teške dane, poput sukoba u Ukrajini, ali djeluje snažno i pun je energije.” Dodik se s Putinom sastao u utorak u Moskvi.
“Postoji ideja da se Schmidta izbaci iz BiH”
Rekao je i da je Rusija ranije predložila da se visoki predstavnik Christian Schmidt imenuje na dvogodišnji mandat, nakon čega bi se Ured visokog predstavnika (OHR) zatvorio. “Možda to neće biti sutra, ali to je njihov stav”, rekao je.
Dodao je i da, prema onome što se radi “iza kulisa”, postoji ideja da se Schmidta izbaci iz BiH i poništi sve što je dosad učinio te da bi se u Vijeću sigurnosti UN-a raspravljalo o eventualnom novom visokom predstavniku bez tzv. bonskih ovlasti.
Granična policija BiH istražuje kako je prešao granicu
Podsjetimo, granična policija BiH provodi istragu o tome kako je Dodik prešao granicu s obzirom na to da postoje izvješća da je izaslanstvo pod rotacijama prešlo granični prijelaz Rača, bez obveznog zaustavljanja.
Ranije je državnu granicu prelazio i i predsjednik Narodne skupštine Republike Srpske Nenad Stevandić odlazeći u Srbiju na dan velikih studentskih blokada 15. ožujka. U BiH se vratio nakon nekoliko dana, a javnosti je ostalo nepoznato na koji način se vratio u državu.
Njih dvojica su, zajedno s predsjednikom vlade RS-a Radovanom Viškovićem, osumnjičeni u predmetu Tužiteljstva BiH koji se odnosi na kazneno djelo napada na ustavni poredak.