Iako Bosna i Hercegovina nije članica Europske unije, oči bh. političkog establišmenta uprte su prema Strasbourgu, gdje se danas bira nova Europska komisija. Ovaj moćni izvršni organ EU sljedećih će godina neizravno krojiti politike koje će utjecati i na BiH, od ekonomije do vanjske politike.
Pred Europskim parlamentom na potvrdu čeka 26 povjerenika na čelu s reizabranom Ursulom von der Leyen, koja će predvoditi blok u suočavanju s izazovima poput ruske agresije, klimatske tranzicije i ekonomske konkurentnosti.
Utjecaj na BiH
Iako BiH formalno nije dio EU, odluke koje dolaze iz Bruxellesa i Strasbourga često diktiraju pravce reformi, pomoći i prilagodbi bh. sustava europskim standardima. Nova Komisija će, osim svojih primarnih zadataka, imati značajan utjecaj na procese proširenja i implementaciju politika prema zemljama Zapadnog Balkana.
Nova moćna agenda
Nova Komisija preuzima dužnost 1. prosinca i započinje svoj mandat u vremenu intenzivnih ekonomskih i sigurnosnih izazova. Ursula von der Leyen najavila je da će blok nastaviti jačati europsku obranu i poziciju u globalnom poretku.
Dok BiH čeka svoje mjesto pod europskim suncem, današnje glasanje može utjecati na dinamiku pristupnog procesa i odnose s Bruxellesom u godinama koje dolaze.