Eksperti za robotiku sa Columbia univerziteta kreirali su mehaničku ruku koja ne samo da može da se pokreće, već i da postane svjesna svog postojanja, što je, tvrde, korak ka samosvjesnim mašinama.
Robotsku ruku upoređuju sa novorođenčetom u koljevci, budući da poput njega i ona uči šta je i gdje se nalazi. Sposobnost robota da zamišljaju sami sebe je još uvijek na ranom stupnju evolucije, ali naučnici vjeruju da su na dobrom putu da ubrzaju taj proces. Nova mehanička ruka uči na osnovu eksperimenata, a bez programa koji joj prethodno objašnjavaju zakone fizike i matematike, te načine na koje je konstruisana.
Nakon nekog vremena koje je provela u pokušajima i pogreškama, ruka je uz pomoć svojih algoritama počela da “razumije” svijet oko sebe. Tako je nakon što je postala svjesna sebe počela da obavlja i neke kompleksnije situacije poput autopopravki ili ispisivanja teksta markerom.
Takva dostignuća su impresivna ako se uzme u obzir da u ruku nisu implementirani programi koji objašnjavaju određene procese, ali su roboti ipak još uvijek daleko od aktivnosti koje bi podsjećale na pisanje poezije. Projekat je ipak značajan kako za evoluciju robota, tako i za razumijevanje načina na koje ljudska bića postaju svjesna sebe. Filozofi, psiholozi, te umjetnici se fenomenom samosvjesnosti bave već stotinama godina, ali se u razumijevanju nije mnogo napredovalo, te kreatori nove mehaničke ruke tvrde da bi prevođenje onoga što ruka razumije tokom svog razvoja moglo da donese revolucionarna otkrića na tom polju.
(Futurism)