Svjetske sile posljednjih mjeseci imaju jedan zajednički cilj – uništenje Islamske države. Traže se najbolje taktike, analizira se jesu li učinkovitiji zračni napadi ili udari na glavne izvore financiranja, no mnogi nisu svjesni jednog pitanja – što je to što ISIS zapravo želi? Koji je njihov konačni cilj, analizirao je CNN.
Globalni kalifat
ISIS-ov najveći cilj globalni je kalifat koji bi ostvariti putem globalnog rata. Radi se o želji za širenjem teritorija i izvan Bliskog istoka, obuhvaćajući i Europu te SAD. Globalni rat u ISIS-ovoj je propagandi nazvan i “rat protiv nevjernika”.
Njihova se propaganda oslanja na različita tumačenja Kurana i drugih vjerskih tekstova, a pritom se služe trikovima kako bi sljedbenike uvjerili kako je ono što žele zaista i ostvarivo.
ISIS često koristi svoj online magazin Dabiq u kojemu iznosi svoje vizije, a militanti često spominju proročanstva. Upravo iz njih proizlazi vjerovanje kako će upravo oni na kraju osvojiti Jeruzalem i Rim. Zbog toga se u svojim video porukama uvijek pozivaju na riječi zastupnika.
Nameću se kao tumači Kurana jer zapravo manipuliraju onim što u njemu piše. Oživljavanje kalifata je odskočna daska za otvaranje globalnog bojnog polja. U tom smislu džihad je već započeo, a ISIS stalno koristi priliku da pošalje poruku muslimanima diljem svijeta.
“Kraj puta je blizu, a ako želite biti istinski musliman, na pravoj strani historije, bolje je da nam se pridružite.”
Sljedbenici ISIS-a slave viziju globalnog kalifata, no prije nego krenu u bitku za njega, priprema se teren.
Zadržavanje teritorija i osvajanje novih
Vođa ISIS-a Abu Bakr al-Bagdadi rekao je u svom jedinom obraćanju kako je obveza uspostaviti kalifat.
“To je dužnost muslimana koja je izgubljena već stoljećima. Uvijek treba težiti uspostavi kalifata “, rekao je al-Bagdadi.
Kalifat može postojati samo ako se čuva opstojnost teritorija i ako se on širi. Analitičari su složni kako je prvi cilj ISIS-a konsolidiranje kontrole nad Irakom i Sirijom, kako bi dokazali da mogu zauzeti i vladati i područjem s velikim gradovima, a ne samo pustinjom. U skladu s tim svako izdanje časopisa Dabiq ima moto – “Ostati i širiti se.”
U Libiji su razmjestili nekoliko stotina svojih boraca, a uložili su i dosta novca u to područje. Libijski teritorij može biti platforma za pokretanje terorističkih napada u susjedne zemlje Egipat i Tunis. Ipak, ISIS ima veće ambicije -širiti svoju prisutnost iu Jemenu, Afganistanu i Sinajskom poluotoku u Egiptu.
Brisanje granica
Islamska država ne poznaje granice nacionalnih država. Za njih je sve to umjetna tvorevina, za razliku od kalifata. ISIS je stvorio provinciju Wilayat koja nema nikakve veze s granicama postojećih država. Sam je Bagdadi rekao kako ISIS ne priznaje postavljene granice.
“Islamska država ne prepoznaje umjetne granice, niti državljanstvo, ništa osim islama”, rekao je al-Bagdadi.
ISIS na sebe gleda kao na spasitelja muslimanskih manjina u svijetu.
“Nećemo uživati u živtou dok ne oslobodimo sve muslimane, dok ne pronađemo Ak-Quds (Jeruzalem) i Al- Andalus (Španjolska) te osvojimo Rim”, rekao je IS-ov glasnogovornik.
ISIS zbog toga svega teži da se raspire mržnja između muslimana i drugih u svijetu. To im odgovara, da muslimani ne osjećaju pripadnost Europi i Americi. Onda im preostaje jedino da se pridruže kalifatu i “ubijaju nevjernike.” Tako oni na najuspješniji način šire svoju kampanju.
Pročišćavanje islama
Islamska država planira i čistke unutar samog islama. Ono čemu teže je iskorjenjivanje šijitiskih muslimana i njihovo protjerivanje iz kalifata. To je i razlog zašto su izuzetno okrutni prema njima, svih pate kada su više od 1.500 iračkih kadeta na izuzetno okrutan način lišili života u Tikritu, tijekom 2014. godine.
“Opasnost od šijita je veća, a šteta koju mogu uzrokovati destruktivnije od one koju predstavljaju Amerikanci”, jednom je izjavio Abu Musab al-Zarqawi, vođa iračkog ogranka Al Qaede. ISIS se doslovno drži njegove izjave.
Porobljavanje nevjernika
ISIS čini sve kako bi SAD i njegove saveznike isprovociraju da krenu u veliku bitku. Njihova brutalna ubojstva američkih taoca, teroristički napadi u Parizu samo su dio takve izazivačke strategije. “Žele izazvati naše emocije”, rekao je Michael K. Nagata, američki general upoznat s tematikom.
Ne može se reći da jednim dijelom u tome nisu uspjeli, jer pokoljem u Parizu izazvali su cijeli svijet. Lider ISIS-a još 2014. u provokativnoj poruci upućenoj SAD-u je rekao – “Uskoro ćemo se sukobiti licem u lice, ne možemo dočekati taj dan.”
ISIS u sirijskom gradu Dabiqu kojeg je zauzeo (i po kojemu se zove njihov propagandni magazin) čeka dolazak neprijateljske vojske. Iz ove bitke može izaći samo jedan pobjednik, piše CNN, a ISIS smatra da su jedini pobjednici u cijeloj priči upravo oni.
“Mi ćemo osvojiti svoj Rim, slomiti vaš križeve i porobiti vaš žene. Ako ne mi, onda će vas naša djeca i unuci doći glave “, poručuju iz ISIS-a.