Iako je 2024. godina donijela usporavanje inflacije, cijene hrane i dalje rastu, a prognoze za 2025. ne obećavaju olakšanje. Prema Hrvatskoj narodnoj banci, cijene hrane ponovno će ubrzati rast na 4,7%. Stručnjaci upozoravaju da bi najveći udar mogli osjetiti potrošači zbog poskupljenja mliječnih proizvoda, mesa, ulja, kave i kakaa, dok se blagi rast očekuje i za voće i povrće.
Zašto cijene i dalje rastu?
Zvjezdana Blažić, konzultantica za prehrambenu industriju, ističe kako Hrvatska proizvodi manje od polovice vlastitih potreba za mlijekom i mesom, što znači da se moramo oslanjati na skuplje uvozne proizvode.
- “Cijene mliječnih proizvoda u Hrvatskoj nisu rasle kao u EU, ali zbog niske domaće proizvodnje možemo očekivati daljnje povećanje cijena mlijeka i maslaca. Slično je i sa svinjetinom – dok su kod nas cijene pale, u EU su porasle, što će nas prisiliti da slijedimo taj trend,” objašnjava Blažić.
S druge strane, cijene poljoprivrednih sirovina mogle bi blago pasti zbog poboljšanja opskrbnih lanaca, no to neće značiti smanjenje cijena za krajnje potrošače.
Klimatski šokovi povećavaju cijene specifičnih namirnica
Poljoprivredni stručnjak Ivan Malić napominje da klimatske promjene dodatno pogoršavaju situaciju za određene sektore, poput kave, kakaa i maslina.
- “Ekstremni vremenski uvjeti smanjuju prinose, što povećava cijene proizvoda poput kave i kakaa. Na masline je utjecala suša, pa će i ulje poskupjeti. Takve klimatski osjetljive robe suočavaju se s dugoročnim izazovima,” navodi Malić.
Povećanje cijena osnovnih namirnica
Iako je došlo do korekcije cijena nekih osnovnih namirnica poput brašna, ulja, mesa i mlijeka u odnosu na 2023. godinu, potrošači će i dalje osjetiti pritisak na kućne budžete zbog ponovnog rasta cijena.
Cijene hrane u Hrvatskoj prate globalne trendove, a niska domaća proizvodnja i klimatske promjene dodatno pogoršavaju situaciju. Potrošači će morati pažljivo planirati potrošnju, dok stručnjaci upozoravaju da je potrebno ulagati u povećanje domaće proizvodnje kako bi se ublažili efekti inflacije i ovisnosti o uvozu.