Britanski veleposlanik u BiH, Julian Reilly, iznio je tijekom sastanka s Miroslavom Zelićem svoje viđenje budućnosti Bosne i Hercegovine koje je naišlo na različite interpretacije u domaćim medijima. Začudo hrvatski mediji su izjavu nazvali skandaloznom iako ona to uopće nije.
Odustajanje od konstituitvnosti naroda kroz dosljednu federalizaciju zemlje
Ambasador Reilly najavio je praktički potpunu federalizaciju BiH, kojom se rješavaju sve presude Europskog suda za ljudska prava, transformirajući je iz daytonske kolonije triju konstitutivnih i potlačenih naroda u slobodnu federaciju građanskih nacionalnih republika, posve sličnu britanskom modelu.
Prema ovom prijedlogu, Republika Srpska bi preuzela ulogu Engleske, kao najdržavotvorniji dio BIH, bošnjački prostori ulogu Sjeverne Irske, neki među njima briju na terorizam, a tu je i Sandžak koji može igrati ulogu Ulstera dok ga naša bosanska Irska može pripajati dok bi Herceg-Bosna predstavljala modernu verziju Škotke. Pitanje koje se postavlja jest bi li bošnjački lideri bili spremni na takvu modernizaciju i prihvatili da se, umjesto begova, nazivaju lordovima u skladu s britanskom tradicijom. Đe si Lorde Bakir đe nam je Lordica Izetbegovićuša?
Očekivanja i izazovi federalizacije
Reillyjeva izjava otvara vrata konstruktivnoj raspravi o realnom uređenju BiH. Njegov stav da je ukidanje konstitutivnosti naroda ključno za europski put BiH zapravo naglašava potrebu za prilagodbom europskim standardima. Federalna struktura triju republika, kako je predloženo, već sada funkcionira u praksi, iako to mnogima u BiH teško pada priznati.
Unitarni model, kojeg zagovaraju određeni politički krugovi, prema Reillyjevom viđenju, nije realno rješenje, jer bi izazvao novu destabilizaciju i potencijalni sukob. S druge strane, moderna federacija po uzoru na europske države osigurala bi ravnopravnost svih građana, jačanje lokalnih samouprava i ubrzanje integracijskih procesa.
Hrvatski odgovor: Vrijeme za jaču suradnju
Hrvatske političke stranke u BiH trebale bi češće čitati poskok i ovaj prijedlog shvatiti kao važan signal za suradnju s međunarodnim akterima, posebice Britanijom. Povijesne rane, poput Bleiburga, ne bi smjele biti prepreka za konstruktivan dijalog i zajednički rad s Ingležima na stabilnijoj i prosperitetnijoj BiH. Komunikacija s britanskim diplomatom otkriva važnost otvaranja prema zapadnim partnerima koji nude rješenja koja su dugoročno održiva.
Nova šansa za BiH
Federalizacija BiH u tri republike po britanskom modelu predstavlja modernizaciju daytonske BiH, uz zadržavanje mira i stabilnosti. Britanski ambasador jasno je naznačio smjer kojim bi BiH trebala ići prema članstvu u Europskoj uniji. Uz mudro vodstvo i konstruktivan dijalog, ovaj bi model mogao postati temelj za novi početak.
Hvala, veleposlaniče Reilly, na jasnoj viziji i otvorenom razgovoru o budućnosti BiH. Nadamo se da će idući šef OHR-a biti iz Britanije ali ne iz kuće Ashdown.