Ministar unutarnjih poslova Ranko Ostojić sa austrijskom kolegicom Johanne Milk-Leitner razgovarao je o problemu stranih boraca na Bliskom istoku, terorizmu te pristupanju Hrvatske u Schengensku zonu, javio je dopisnik Anadolu Agency (AA).
Ministri su ocijenili suradnju dviju zemalja odličnom i prijateljskom, naglasivši kako obje zemlje dijele zajedničku politiku Europske unije .
Glavne teme razgovora bile su sudjelovanje stranih boraca u ratovima na Bliskom istoku, prijetnje terorizma, zajednička nastojanja u gradnji partnerstva u regiji, sprečavanje ilegalnih migracija, solidarnost u pomaganju svim zemljama EU koje su pogođene problemom azilanata.
Raspravljali su i o temi koja je posebno važna za Hrvatsku, a to je pristupanje Šengenskoj zoni te ispunjavanju kriterija za ocjenu da je Hrvatska spremna čuvati granice EU.
„Hrvatska 1. srpnja ima pravo aplicirati za Schengen. Izjavu o spremnosti pristupanja predat ćemo Europskoj komisiji, prije toga ispuniti tehnička pitanja, nadam se proći evaluaciju, ali to je političko pitanje o kojem će odluku donijeti zemlje šengenskog prostora”, kazao je Ostojić.
U svrhu borbe protiv ekstremizma i terorizma, što je jedan od glavnih izazova za obje zemlje, austrijska ministrica pozvala je hrvatskog kolegu na konferenciju u Beču koja će se baviti problemom tzv. džihadista, a na kojoj će sudjelovati ministri unutarnjih poslova Austrije, Hrvatske, Slovenije, Italije.
Ostojić je istaknuo kako u okviru EU ne postoji ni jedna zemlja koja bi bila centar tzv. džihadističkog terorizma, te kako su hrvatske granice već u istom režimu kao i u ostalim zemljama EU.
Kazao je kako BiH nije zemlja koja za Hrvatsku predstavlja poseban problem u borbi protiv terorizma nego da je taj problem ravnomjerno raspoređen na sve zemlje.
Izjavio je kako Hrvatska trenutno nije pogođena problemom ilegalnih migracija, ali je izrazio razumijevanje za zemlje koje imaju taj problem te dodao da je deset EU zemalja opterećeno tim problemom.
Oboje ministara ukazalo je na problem pritiska ilegalnih migranata na zemlje Sredozemlja koji u tim nastojanjima često izgube živote te najavilo kako će nastojati pomoći u tim slučajevima.
Austrija je u tom smislu predložila program „Save Lifes” u suradnji sa UNHCR-om koji bi u zemljama trećega svijeta odredio ranjive skupine i osobe i kako bi se te osobe po ključu rasporedile na svih 28 zemalja članica EU. Taj program bi omogućio dolazak osobama u Europu koje su naročito ranjive, time bi se spriječilo krijumčarenje ljudi i smanjila smrtnost u pokušajima ilegalnih ulazaka preko Sredozemlja, a Hrvatska je podržala taj program.
Posjet austrijske ministrice unutarnjih poslova Johanne Milk-Leitner Hrvatskoj prva je nizu posjeta zemljama zapadnog Balkana, nakon Hrvatske posjetit će Srbiju i Kosovo.