U prve razrede srednjih škola u Srednjobosanskoj županiji (SBŽ) upisano je 1.018 učenika, a očekuje se da, zbog smanjenog broja, bez dijela norme ostane oko 150 profesora, rečeno je danas na izvanrednoj sjednici Vlade SBŽ-a u Travniku.
Ostaju bez norme
– Mi i sada imamo veliki broj nastavnika koji nemaju potpunu normu, a njihov broj u idućoj školskoj godini još će se i povećati. Očekujemo da oko 150 ljudi ostane bez potpune norme, dok će vrlo mali, zanemariv broj, ostati bez posla. Međutim, povećao se fond sati u osnovnim školama, tako da će ti profesori moći aplicirati na natječaje u tim školama i tako kompletirati svoje norme. Na tim natječajima imat će prednost u odnosu na one koji traže prvo zaposlenje – kazala je novinarima županijska ministrica obrazovanja Katica Čerkez.
Ona je podsjetila je da se radi o očekivanom problemu koji je nastao zbog uvođenje devetogodišnjeg sustava obrazovanja u škole SBŽ-a.
– I prije tri-četiri godine znali smo da postoji razlog za brigu, jer će uvođenje devetogodišnjeg obrazovanja u osnovnim školama izazvati posljedice na upis u prve razrede srednjih škola. Tako da sada imamo najmanji broj upisanih učenika u srednje škole, odnosno njih 954 iz SBŽ-a, dok su 64 učenika došla iz drugih županija s namjerom da kod nas upišu medicinsku školu ili medresu u Travniku – istaknula je Čerkez.
Dodala je kako se nakon prvog upisnog roka očekuje formiranje 64 odjela prvih razreda srednjih škola, a kompletna informacija bit će poznata nakon drugog upisnog roka u srpnju.
– Prema odluci županijske vlade, odstupili smo i od pedagoških mjerila, pa će, iznimno u ovoj godini i samo u prvim razredima srednjih škola, biti formirani odjeli koji mogu imati minimalno 16, a maksimalno 20 učenika – kazala je Čerkez.
Po njezinim riječima, u nekim srednjim školama trenutno nema uvjeta za formiranje nijednog odjeljenja prvog razreda.
– Radi se o Srednjoj mješovitoj školi Vitez i Srednjoj školi u Donjem Vakufu. Jedna ima šest, a druga devet učenika koji ih žele upisati, ali možda u drugom upisnom roku dobiju odgovarajući broj učenika za formiranje odjela – naglasila je Čerkez.
Drugi upisni rok u srednjim školama u SBŽ-u bit će održan 4. i 5. srpnja, a prenosi Fena.
Sve manje učenika zbog iseljavanja
Zbog masovnog iseljavanja obitelji s djecom u većinski hrvatskim županijama sve je manje učenika u školskim klupama. Međutim, nijedna razina vlasti se ozbiljno ne bavi demografskim slomom, već simptomima, poput onoga da nastavnici ostaju bez posla. Dakle, cilj je odgovoriti na pitanje „kud s nastavnicima“, dok se ne pitamo kud nam odoše djeca.
Nije ovo prvi put da se nadležni umjesto bolešću bave simptomima, što govori da je u pitanju opaka bolest na koju nemaju odgovora.
/Republikainfo.com/