BANJALUKA – Posljednjih desetak dana napadi na policajce učestaliji su nego inače, a nerijetko se događa da ih gađaju sjekirom, nožem, udaraju po licu, pljuju i nazivaju pogrdnim imenima.
Jedan od takvih svježijih slučajeva desio se proteklog vikenda u Banjaluci, kada je N.Š. (32) odbio policajcima koji su ga zaustavili na ulici pokaže osobnu iskaznicu, nakon čega ih je počeo vrijeđati i nazvao ih afričkim majmunima.
Isti vikend u Doboju Miloš Blagojević (52) fizički je napao policajca ranivši ga nožem, nakon što su ga pokušali privesti pošto su komšije prijavile da narušava javni red i mir.
Mirna Miljanović, načelnica Odjela za odnose s javnošću u MUP-u RS, kazala je da je tijekom prošle godine zabilježeno ukupno 40 napada na ovlaštena službena lica.
“U 38 tih slučajeva radilo se o napadima na uniformirana službene osobe, au dva slučaja na pripadnike Kriminalističke policije”, precizirala je Miljanovićeva.
Ona je pojasnila da su, kada su u pitanju zadobivene ozljede, dva policajca teže ozlijeđena, a 34 lakše.
“Najveći broj napada evidentiran je u CJB Banjaluka, gdje ih je bilo 15, zatim u CJB Trebinje – osam napad na policajce, pa na području CJB Zvornik tri iu CJB Prijedor policajci su napadnuti dva puta”, kazala je Miljanovićeva i dodala da su u siječnju ove godine zabilježena četiri napada na policajce koji su lakše ozlijeđeni.
Anica Jondić, predsjednica Sindikata radnika unutrašnjih poslova RS, kazala je da je zabrinjavajuća činjenica da broj napada na policijske službenike prilikom obavljanja njihovih redovnih poslova i zadataka iz godine u godinu raste i da to rezultira sve većim brojem ozlijeđenih pripadnika policije.
“Ono što dodatno brine je sve veća brutalnost tih napada i otvoreno atakovanje na život naših pripadnika. Sindikat radnika unutrašnjih poslova RS bio je inicijator analize, a potom i predlagatelj promjena postojeće zakonske ragulative, koja bi išla u pravcu veće zaštite naših pripadnika i rigoroznije kaznene politike za one koji se drznu napasti policijskog službenika “, istaknula je Jondićeva.
Ona je napomenula da u većem broju zapadnoeuropskih i drugih svjetskih demokracija napad na policijskog službenika ima tretman napada na državu.
“Nažalost, naši pripadnici, koji su česta meta napada prilikom izvršenja službenih radnji, ostaju usamljeni i bez adekvatne reakcije nadležnih državnih i pravosudnih institucija”, upozorila je Jondićeva.
Ona je pozvala nadležne da zbog svega navedenog nadležni adekvatnije djeluju i da je potrebno da sve strukture društva daju puni doprinos stavaranju drugačijeg ambijenta, u kojem bi razinu zaštite policijskih službenika bio na višem nivou.