Napeti odnosi Njemačke i Turske danas bi mogli biti dodatno pogoršani jer njemački Bundestag odlučuje o rezoluciji kojom će i Njemačka priznati genocid nad Armencima 1915. Prema procjeni njemačkih medija, za rezoluciju će biti većina zastupnika, od kojih su mnogi dobili prijeteću e-poštu u kojoj se vrijeđaju Armenci. Za rezoluciju je vladajuća koalicija, CDU, CSU i SPD te Zeleni, koji su ponovno aktivirali to pitanje ove godine.
I Hitler se sjetio genocida
Prije stotinu godina, Armenaca je u raspadajućem Osmanskom Carstvu bilo dva milijuna, a nakon 1. svjetskog rata preostalo ih je samo 400 tisuća. Turci su iskoristili svjetski rat kako bi se riješili kršćanskih Armenaca, više od milijun natjerali su u sirijsku pustinju. O tome se više nije govorilo, pa je Hitler upravo genocid nad Armencima iskoristio za slikovit naputak vojsci uoči napada na Poljsku: “Naš cilj nije doći do neke crte, nego fizički uništiti neprijatelja… bez milosti, muškarce, žene, djecu. Samo tako osvojit ćemo Lebensraum. Tko, zaista, danas govori o uništenju Armenaca?”
SAD i Britanija izbjegavaju
Veliku Britaniju lani je zbog nepriznavanja genocida nad Armencima prozvao Giles Fraser, župnik u južnom Londonu i kolumnist Guardiana, ističući kako glavni razlog zbog koga dvije zemlje izbjegavaju tu riječ koja počinje s “g” leži u zračnoj bazi u Turskoj u kojoj su stacionirani američki i britanski avioni. Fraser podsjeća kako je u mnogim zemljama negiranje genocida kazneno djelo, ali kad je riječ o genocidu nad Armencima, koji se smatra dokazanim, poluslužbena politika je izbjegavanje tog pitanja, pa ni Barack Obama nije ispunio obećanje da će priznati genocid, i ove godine je tu riječ propustio spomenuti. Na najavu priznanja genocida u Njemačkoj Turska je žestoko reagirala.
– Njemačka mora biti pažljiva u odnosima s Turskom. Ne vjerujem da će njemački parlament uništiti odnose zbog dva ili tri političara – poručeno je iz Ankare. Na oprez poziva i njemačka ministrica integracije turskog podrijetla Aydan Özoğuz, uvjerena da se rezolucija instrumentalizira. Njemački predsjednik Joachim Gauck dosad je najviše rangirani političar koji je masakr opisao kao genocid.