“U BiH je ispravna primjena ustavne jednakopravnosti triju konstitutivnih naroda, Bošnjaka, Srba i Hrvata, preduvjet za punu funkcionalnost i stabilnost države”, istaknuo je šef hrvatske vlade
Hrvatski premijer Andrej Plenković pred Općom skupštinom UN-a govorio i o Bosni i Hercegovini, skrenuvši pozornost međunarodne javnosti na važnost ispravne primjene ustavne jednakopravnosti tri konstitutivna naroda.
“Vjerujemo u izgradnju snažnih društava u našoj regiji, kako bi se s dugotrajnih kriza prešlo na politički dijalog i aktivni angažman. To je osobito važno u susjednoj BiH, gdje je ispravna primjena ustavne jednakopravnosti triju konstitutivnih naroda, Bošnjaka, Srba i Hrvata, preduvjet za punu funkcionalnost i stabilnost države”, istaknuo je šef hrvatske vlade, javila je Hina.
Hrvatski premijer kazao je da je Hrvatska morala izaći iz kompromitirane arbitraže o granici sa Slovenijom i upozorio da takvo “nepoštivanje međunarodnog prava” obeshrabruje ostale države da sporove rješavaju uz pomoć treće strane.
Plenković se u svom prvom govoru pred Općom skupštinom osvrnuo i na aktualne svjetske probleme, poput krize na Korejskom poluotoku, sukoba na istoku Ukrajine, Pariškog klimatskog sporazuma i migracija.
Iako je njegova inicijativa već izazvala negativne reakcije Rusije, ponovno je ponudio hrvatsko iskustvo u mirnoj reintegraciji istoka Ukrajine koje kontroliraju proruski pobunjenici.
Nuklearne i raketne testove Sjeverne Koreje nazvao je “izravnom prijetnjom međunarodnom miru i sigurnosti”. “Pozivamo sjevernokorejske vlasti da prekinu s razvojem i testiranjem nuklearnog oružja i ispune svoje obveze prema međunarodnom pravu i rezolucijama UN-a”, istaknuo je Plenković.
Podupro je Pariški klimatski sporazum, kamen spoticanja između većine potpisnica i SAD-a koji je najavio povlačenje iz tog globalnog pakta za borbu protiv klimatskih promjena.