Američki predsjednik Donald Trump poznat je po svom osebujnom načinu komunikacije iz kojeg nije isključena ni potreba za hvalisanjem, potreba ako je riječ o nekim vojnim uspjesima. Pohvalio se tako predsjednik kako su američke snage ubile stotinu ruskih plaćenika u sukobu u Siriji.
Iako je Bijela kuća pokušavala sakriti detalje tog okršaja, Trump se time velikim uspjehom američkih komandosa hvalio na jednom humanitarnom događaju zatvorenog tipa, piše Business Insider. Ta ‘slavna’ bitka američkih i pro sirijskih vladinih snaga dogodila se početkom veljače a u nju su bili uključeni i ruski plaćenici, navodno članovi Wagner grupe. Inače, Wagner bi trebao biti poznat hrvatskoj publici po nekoliko stvari. Prva je što su sudjelovali u oslobađanju/zauzimanju naftnih polja diljem Sirije za što im je obećano da će dobiti dio zarade od eksploatacije nafte. Inina polja u blizini Palmire su oslobodili pripadnici Wagnera, a među njima su, vjerojatno bili i srpski plaćenici.
Ruski nezavisni medij Fontanka otkrio je kako tvrtka Vagner šalje vojnike u Siriju te da su izravno sudjelovali u borbama za oslobađanje Palmiretijekom travnja prošle godine.
Iako u to vrijeme službeno nisu postojali, novinar Fontanke Denis Korotkov otkrio je da su u borbama za Palmiru sudjelovali i borci Vagnerova “Srpskog voda“. “Ta grupa nije imala neko veliko značenje. Rekli su mi da je riječ o grupici od 10 ili 20 ljudi. I sad mi izvori govore da se u Vagneru nalazi nekoliko ljudi s Balkana, ali kako mi tijekom istrage nisu ništa značili, nisam se raspitivao ni za njihovo državljanstvo”, ispričao je Korotkov u razgovoru za Express. Nedaleko od Palmira nalaze se i Inina postrojenja uništena u bombaškom napadu ISIL-a.
Možda kako bi ostavili dojam da ima puno više Srba u Siriji, pojavile su se fotomontaže srpskih i sirijskih zastava, kao što možete vidjeti u prilogu uz ovaj članak.Možda je zbog toga i Bojan Kolaković jednom prilikom rekao da se u Siriji bori više od 30.000 pravoslavaca. Istini za volju, on je jedan od rijetkih za koje se zna da su bili u Siriji zato što se slikao s ruskim sustavom protuzračne obrane, a i objavljena je fotografija sirijskog vojnika s porukom pozdrava upućenom njemu.
Detalje operacije objavio je The New York Times koji piše kako se navodno stotinu ruskih plaćenika borilo uz sirijske vojnike, a njih je ubilo oko 40 američkih komandosa uz značajnu potporu iz zraka. Pucnjavu je, navodno, Pentagon opisao kao čin samoobrane zbog napada jedinica pro sirijskih vladinih snaga.
U intervjuima su službenici američke vojske naglasili kako su sa užasom gledali stotine suparničkih vojnika, vozila i artiljerije koji su se pripremali tjednima prije napada. Tijekom sedmogodišnjeg sukoba u Siriji mnogi su strahovali od potencijalnog sukoba ruskih i američkih snaga. U najgorem slučaju, stručnjaci i dužnosnici naglašavaju, kako bi bilo kakav takav obračun ovih dviju sila mogao završiti krvavim sukobom.
Bilo kakva mogućnost sukoba samo bi i dodatno bi zaoštrila ionako nervozom ispunjene odnose SAD-a i Rusije, posebno kada je riječ o potrebi osiguravanja utjecaja na području Bliskog istoka.
Po nekim navodima američki vojni dužnosnici upozoravali su na povećanje vojnika islamske države na tom području, no ruski su vojni dužnosnici odgovorili kako oni nemaju kontrolu nad borcima koji se okupljaju u blizini rijeke Eufrat. Takav odgovor nije zadovoljio Amerikance, čije su obavještajne službe, utvrdile kako vojne snage na tom području govore ruskim jezikom.
Dokumenti opisuju kako je riječ o borcima lojalnima predsjedniku Basharu al-Assadu. Među njima bilo je i sirijskih vladinih vojnika, no američki dužnosnici rekli su kako su većina njih zapravo ruski plaćenici i najvjerojatnije članovi Wagner grupe, kompanije koju je najčešće angažirao Kremlj kada je htio provesti neke operacije s kojma ne bi željeli biti direktno povezani.
Dan krvavog obračuna
Dan je započeo kao i svaki drugi dan, s malo nagovještaja o onom što bi se moglo dogoditi. Oko 3 ujutro sirijske snage, tog 7. veljače, počele su se okupljati. Do rane večeri, okupilo se više od 500 vojnika i 27 vozila – uključujući tenkove i oklopna vozila.
U američkoj zračnoj vojnoj bazi Al Udeid u Kataru, svi su bili spremni. Spremala se i podrška zelenih beretki i marinaca. Kako stoji u dokumentima, ubrzo je krenuo napad ruskih plaćenika i sirijskih snaga. Došlo do razmjene vatre, pa su se ubrzo uključili i američki komandosi. Upozorenja i pozive na prekid vatre, tenkovi i oružja nisu poslušali.
Tad su se uključili i vojni zrakoplovi, F-22, B-52 bombarderi, F-15E, AC-130 letjelica i AH-64 Apache helikopteri. Tijekom sljedeća tri sata napadane su neprijateljske trupe, spremnici i vozila. Nakon sukoba plaćenici i sirijski borci vratili su se kako bi pokupili mrtve. U američkoj ekipi nije bilo ozlijeđenih, a ranjen je samo jedan saveznički sirijski borac.
Svaka strana nudi različite podatke o mrtvima Tako su ruski dužnosnici rekli kako je samo četvero ruskih državljana, a možda i više, ubijeno, a sirijskih dužnosnici naglašavaju kako je ubijeno oko 100 sirijskih vojnika. Po dokumentaciji koju je dobio Times procjenjuje se kako je od 200 do 300 boraca “pro režimskih snaga” ubijeno.
Ostaje pitanje tko su bili ti plaćenici i zašto su napadnuti. Američke tajne službe kažu kako je misija grupe Wagner u Siriji bila zauzimanje i zaštite naftnih i plinskih polja u Siriji u ime Assadove vlade. Kao nagradu dobili bi i dio zarade.
Mistični plaćenici i povezanost s Kremljom
Američka vojska dugo je strahovala od sukoba između američkih i ruskih vojnika, no Kremlj nije potvrdio kako su te snage sudjelovale u sukobu. Plaćenici koji su sudjelovali u tom krvavom obračunu povezani su s Wagner grupom, ruskom paravojnom organizacijom. Neki će ovu grupu opisati kao privatnu vojnu tvrtku ili privatnu agenciju za ‘najam vojnika’ koji su navodno sudjelovali u različitim sukobima, uključujući i operacije u Siriji.
Trump se na tom humanitarnom događaju navodno hvalio i brzinom kojom su američki piloti F-18 ubijali ruske plaćenike, navodeći kako su napadi trajali “oko 10 minuta” a u njima je ubijeno između 100 i 300 ruskih plaćenika. Prisutnost američkih vojnih snaga u Siriji, zemlji s kojom SAD službeno nije u ratu, i dalje ostaje kontroverzno pitanje a sam je Trump već nekoliko puta navaljivao kako ima želju povući američke snage.
Službena izjava Pentagona je kako se njihovih oko 2000 vojnika u Siriji tamo nalazi kako bi se borili sa terorističkom grupom ISIL-a. No kako je riječ o kompleksnoj situaciji na terenu potvrđuju i ovi podaci tajnog obračuna američkih vojnika i ruskih plaćenika.