Srijeda, 13 studenoga, 2024

Albanija počela pregovore s EU. Edi Rama: To je zahvaljujući pomoći Vladimira Putina

Vrlo
- Advertisement -

ALBANIJA je otvorila prva poglavlja u pristupnim pregovorima, koje bi željela završiti do kraja ovoga desetljeća.

Ta je država jugoistočne Europe otvorila pristupne pregovore zajedno sa Sjevernom Makedonijom u srpnju 2022. godine.

Nakon ulaska Hrvatske 2013. godine nije bilo gotovo nikakva pomaka u procesu proširenja, što se promijenilo nakon ruske agresije na Ukrajinu.

“Pristupni proces dobio je na brzini zahvaljujući pomoći Vladimira Putina”

“Nažalost, ne mogu a da ovo ne kažem, ali pristupni proces dobio je na brzini zahvaljujući pomoći Vladimira Putina nakon ruske agresije na Ukrajinu, koja je bila poziv na buđenje i koji je podsjetio Europu da je samodostatnost samo iluzija”, rekao je albanski premijer Edi Rama u Luksemburgu.

Mađarski ministar vanjskih poslova Péter Szijjártó, čija zemlja predsjedava Vijećem EU-a, rekao je da bi Albanija do kraja mađarskog predsjedanja mogla otvoriti još jedan pregovarački klaster. Također je rekao da bi Srbija mogla otvoriti jedan klaster, a Crna Gora koja ima sva poglavlja otvorena, zatvoriti jedan.

Isto tako, “bilo bi idealno kada bismo do kraja našeg predsjedanja imali pristupne konferencije s Bosnom i Hercegovinom i Sjevernom Makedonijom”, rekao je Szijjártó, ističući da je za to potreban konsenzus svih država članica.

Bosna i Hercegovina, koja je dobila kandidatski status u prosincu 2022., još čeka na datum početka pregovora. Sjeverna Makedonija je pregovore otvorila u srpnju 2022., ali još nije otvorila nijedno poglavlje zbog bugarske blokade.

Szijjártó je kritizirao “licemjerje” država članica kada je riječ o proširenju. “U većini država članica možete čuti izjave za javnost u kojima se zauzimaju za proširenje. Ali, vjerujte mi, kada se zajedno okupe njih 27, neki od njih postavljaju prepreke, kritiziraju umjesto da podrže proces. Proširenje je politika u kojoj je licemjerje EU-a najveće”, rekao je mađarski ministar.

Šest tematskih klastera

Prema novoj metodologiji pregovaranja, pregovaračka poglavlja grupirana su u šest tematskih klastera. Najvažniji je prvi, temeljni klaster i o njemu ovisi ukupni napredak u pristupnim pregovorima. Taj klaster obuhvaća pet pregovaračkih poglavlja: pravosuđe i temeljna prava; pravda i sloboda i sigurnost, javne nabave, statistika i financijski nadzor. Taj klaster uključuje tri kriterija: gospodarstvo, funkcioniranje demokratskih institucija i reformu javne uprave. Sukladno novoj metodologiji pregovaranja temeljni klaster uvijek se otvara prvi, a zatvara zadnji.

Albanija je do sada na svom europskom putu uvijek išla u paru sa Sjevernom Makedonijom. Međutim, Bugarska zbog bilateralnih pitanja blokira tu zemlju, koja je potpisala Sporazum o stabilizaciji i pridruživanju čak prije Hrvatska, a koja je članica već više od 11 godina.

Odluka o razdvajanju Albanije od Sjeverne Makedonije nije dobra za Skoplje jer se tako smanjuje pritisak na Bugarsku, koja kroz pristupne pregovore s tom zemljom želi riješiti neke povijesne sporove. Zadnji zahtjev prema Sjevernoj Makedoniji je da u ustav upiše postojanje bugarske manjine.

- Advertisement -

3 KOMENTARI

guest

3 Mišljenja
Najstariji
Najnovije Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
Последняя новост

ENGLESKI PRIJATELJ Starmer želi pojačati donaciju ukrajinskih organa Putinu prije nego Trump preuzme kontrolu

Englez vrši pritisak za razgovore uživo s Joeom Bidenom, Huntetovim tatom i pozvat će ga da idući tjedan odobri...
- Advertisement -
- Advertisement -

More Articles Like This

- Advertisement -