Federalne institucije potrošile su više od 11 milijuna maraka na ugovore o djelu, pri čemu je najmanje 10% tih ugovora zaključeno sa zaposlenicima u federalnim institucijama.
Ovo su podaci iz revizije učinka, koju su uradili federalni revizori. Oni su pronašli da je 57 federalnih institucija u razdoblju od 2010. do 2012. godine potpisalo 7.500 ugovora. Visina pojedinačnog ugovora iznosila je i do 5.000 KM.
Revizori su pronašli da se svake godine povećavaju izdaci po osnovu ugovora o djelu, iako je Federalni parlament 2009. godine donio Zakon o načinu ostvarivanja ušteda u Federaciji Bosne i Hercegovine (FBiH), u kojem je definirano da će se smanjiti ovi izdaci. Zakon je donesen zbog obaveza prema MMF-u, odnosno zahtjeva iz stand-by aranžmana za smanjenje javne potrošnje.
Revizori su ugovore o djelu podijelili u dvije grupe. U prvoj su grupi ugovori koji se sklapaju sa komisijama, radnim grupama i drugim tijelima zbog polaganja ispita ili izdavanja dozvola i rješenja. Prosječna vrijednost iznosa po ugovoru je oko 1.000 KM, a sredstava se osiguravaju uplatama fizičkih odnosno pravnih osoba koje polažu ispite ili trebaju određena rješenja.
Članovi radnih tijela su najčešće predstavnici jedne ili više federalnih institucija, a ako nema stručnjaka za određene poslove, angažuju se i vanjski suradnici. Na razini Federacije nije regulirano koliko sredstava od uplata ostaje federalnoj instituciji za materijalne troškove kod izdavanja raznih odobrenja i dozvola.
Također, ne postoje akti kojima je određeno koliko sredstava od uplate ostaje za pokrivanje troškova federalne institucije, već tu odluku donosi rukovoditelj institucije koja je nadležna za formiranje tih komisija.
Druga grupa ugovora o djelu su oni koji su najvećim dijelom isplaćeni iz sredstva federalnog proračuna. To su tzv. komisijski ugovori, koje samostalno zaključuju rukovoditelji federalnih institucija i Vlada FBiH.
Revizori su pronašli da su 16 institucija, federalni Parlament, Predsjednik i dva potpredsjednika, federalna Vlada i 13 ministarstava potpisali oko 1.800 takvih ugovora o djelu i za to je izdvojeno 2,8 milijuna maraka KM u trogodišnjem razdoblju. Iznos ugovora o djelu zavisio je od vrste poslova i po osobi se kretao od 100 do 5.000 KM po ugovoru.
Federalne institucije su za različite vrste poslova zaključivale ugovore o djelu. Najčešće su to ugovori za obavljanje poslova iz njihove nadležnosti ili za poslove koji su sistematizirani u njihovim pravilnicima o unutrašnjoj organizaciji, a ponekad i za obavljanje informatičkih usluga. Primjerice, devet federalnih institucija imalo zaključene ugovore za obavljanje poslova vozača, koji su se produžavali svaki mjesec iz godine u godinu. Zatim, bilo je zaključenih ugovora i za obavljanje krečenja, čišćenja, ugostiteljskih i drugih zanatskih usluga.
Tim za reviziju je utvrdio da se ponekad u tijeku trajanja ugovora o djelu, raspisuju javni oglasi i provodi procedura za upošljavanje novih radnika. Po završetku te procedure, osobe sa kojima su u prethodnom razdoblju zaključeni ugovori o djelu, najčešće zasnivaju radni odnos u tim institucijama.
Ukidanje dodatnog financiranja zaposlenika u organima uprave u komisijama jedan je od zahtjeva građana koji su izašli na demonstracije u Bihaću. Demonstracije nezadovoljnih građana započele su prošlog tjedna u Tuzli i proširile se na nekolicinu gradova u BiH. Zbog prosvjeda građana za sada su vlade iz četiri županije podnijele ostavke.