Četvrtak, 10 srpnja, 2025

Gotovo nitko nije zadovoljan plaćom: 40% radnika u BiH traži povišicu do 50%

Vrlo
- Advertisement -

U BiH 40% radnika želi povećanje plaće i do 50 posto, a 89% razmatra promjenu posla zbog niskih primanja.

Međunarodno istraživanje tvrtke Alma Career, tržišnog lidera koji posluje u više država srednje i istočne Europe, pokazuje da je u BiH postotak zadovoljstva plaćom tek 24 posto. Istraživanje je otkrilo koliki bi rast plaće ispitanici smatrali zadovoljavajućim.

U BiH 40% radnika navodi da bi bilo zadovoljno povećanjem plaće od 21 do 50%, dok je 30% njih izjavilo da bi za osjećaj zadovoljstva trebalo povećanje između 11 i 20%. Dodatno, 11% ispitanika zadovoljilo bi se rastom plaće od 6 do 10%, dok bi svega 6% zaposlenika željelo udvostručiti svoja primanja.

Različiti rezultati na europskoj razini

Rezultati cjelokupnog istraživanja jasno pokazuju koliko ispitanici smatraju da bi im trebala rasti plaća kako bi bili zadovoljni. Najveći broj, njih 40%, smatra kako bi im bilo dovoljno povećanje od 11 do 20%. Daljnjih 27% ispitanika očekuje povišicu u rasponu od 21 do 50%, dok bi 17% zadovoljilo i manje povećanje, od 6 do 10%.

Samo 2% ispitanika smatra da bi ih zadovoljilo udvostručenje trenutačne plaće

Zanimljivo je kako samo 2% ispitanika smatra da bi ih zadovoljilo udvostručenje trenutačne plaće, navodi se u priopćenju portala plata.ba, platforme koja posluje u okviru tvrtke Alma Career BH. Podaci pokazuju i povezanost između nižih prihoda i većih očekivanja – ispitanici s nižim plaćama skloniji su očekivati veća povećanja kako bi dosegnuli zadovoljavajuću razinu primanja.

Uspoređujući regije i države, tri od četiri ispitanika iz Češke, Slovačke, Estonije i Slovenije žele povećanje plaće do 20%, dok u ostalim državama čak polovina ljudi priželjkuje povećanje veće od 20%. Ove razlike vjerojatno su povezane s razinom plaća u odnosu na troškove života, stoji u navedenom priopćenju.

Velika većina planira promjenu posla

Uzimajući u obzir potencijalni utjecaj nezadovoljstva plaćom na fluktuaciju zaposlenih, istraživanje je postavilo pitanje planiraju li ispitanici potražiti novi, bolje plaćen posao u idućih šest mjeseci. Čak 89% ispitanika iz BiH odgovorilo je potvrdno – 49% njih ozbiljno razmatra promjenu, a 40% kaže da je to moguće.

Samo 11% ispitanika izjavilo je da sigurno neće tražiti novi posao. Slična je situacija u našoj regiji, što pokazuje mnogo veći rizik od fluktuacije radnika u odnosu na baltičke države i države srednje Europe, zaključeno je u priopćenju portala plata.ba.

Sindikalna potrošačka košarica daleko veća od prosječne plaće

Nezadovoljstvo visinom plaće ne čudi ako se uzme u obzir svakodnevni rast troškova. Sindikalna potrošačka košarica koju je Savez samostalnih sindikata Bosne i Hercegovine izračunao za travanj 2025. iznosi 3168,90 KM.

Iz SSS BiH navode da je prosječna plaća isplaćena u Federaciji BiH za veljača 2025. iznosila 1525 KM (posljednji podatak koji je objavio Federalni zavod za statistiku), dok minimalna plaća, prema odluci Vlade FBiH, iznosi 1000 KM.

Pokrivenost sindikalne potrošačke košarice prosječnom plaćom je 48,12 posto, a pokrivenost minimalnom plaćom je 31,56 posto. Prilikom izrade sindikalne potrošačke košarice u obzir je uzeta prosječna plaća isplaćena u Federaciji BiH te minimalni troškovi života četveročlane obitelji koju čine dvije odrasle osobe i dva djeteta, od kojih je jedno u srednjoškolskoj, a drugo u dobi osnovca.

Struktura sindikalne potrošačke košarice

  • Prehrana – 44,85%
  • Stanovanje i komunalne usluge – 13,65%
  • Higijena i održavanje zdravlja – 9,38%
  • Obrazovanje i kultura – 10,10%
  • Odjeća i obuća – 11,36%
  • Prijevoz – 4,35%
  • Održavanje kućanstva – 6,31%

(www.jabuka.tv)

 

- Advertisement -

1 KOMENTAR

guest


1 Reakcija
Najstariji
Najnovije Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
Pravo iz furune

Dubovo više ne treba vodu. Izgorjelo je…

U zemlji gdje se i požari gase partijski, Dubovo je izgorjelo – selektivno. Oko 300 kuća progutao je plamen...
- Advertisement -
- Advertisement -

More Articles Like This

- Advertisement -