Talibani i rodni aparthejd
Talibani, koji su se vratili na vlast 2021., uveli su stroga pravila koja su Ujedinjeni narodi označili kao “rodni aparthejd”. Afganistan je jedina zemlja na svijetu u kojoj je djevojčicama zabranjeno školovanje, a žene su gotovo potpuno isključene iz javnog života.
“Jednostavno rečeno, talibani ne vide žene kao ljudska bića,” rekla je Malala, dok su njene riječi odjekivale među delegatima iz desetaka muslimanskih zemalja. Osudila je “kulturna i vjerska opravdanja” koja talibani koriste kako bi prikrili svoje zločine.
Muslimanski vođe na testu
Malala je pozvala muslimanske lidere da preuzmu odgovornost i pokažu što znači pravi islam. “Sada je vrijeme da dignete glas, iskoristite svoju moć. Možete pokazati pravo vodstvo,” rekla je. No, stvarna podrška djevojčicama i ženama u Afganistanu ostaje minimalna. Niti jedna muslimanska država nije poduzela konkretne korake kako bi se suprotstavila talibanima u praksi.
Muhamad al-Isa, glavni tajnik MWL-a, pokušao je ponuditi podršku riječima da je “pogrešno reći da je obrazovanje djevojčica neislamsko,” no riječi bez konkretnih mjera ostaju prazne.
Cenzura i političke igre
Pakistanski državni kanal PTV cenzurirao je dio Malalinog govora koji se osvrtao na masovne deportacije Afganistanaca iz Pakistana. Malala je oštro kritizirala takvu politiku, ukazujući na licemjerje vlada koje osuđuju talibane, ali same doprinose nesigurnosti žena i djevojčica.
“Ne mogu zamisliti da afganistanska djevojčica bude prisiljena vratiti se u sustav koji joj uskraćuje budućnost,” rekla je Malala, no taj dio govora nije dospio u eter.
Međunarodna zajednica na raskrižju
Iako nitko nije službeno priznao talibansku vlast, mnoge zemlje potajno surađuju s Kabulom radi trgovine i sigurnosti. Malalin otac, Ziaudin Jusafzaj, otvoreno je kritizirao muslimanski svijet zbog nedostatka konkretnih koraka. “Nisam vidio ozbiljnu akciju u vezi obrazovanja djevojčica,” rekao je.
Roza Otunbayeva iz UN-a predložila je stipendije i online obrazovne programe za afganistanske djevojčice, no pitanje je koliko će ti prijedlozi naići na podršku.
Malala ostaje simbol borbe
Malala, koja je preživjela atentat talibana 2012. godine zbog svoje borbe za obrazovanje djevojčica, ostaje simbol otpora i nade. Njena poruka nije samo upućena talibanima, već i svim muslimanskim liderima koji šute pred nepravdom.
“Oni koji šute postaju suučesnici,” rekla je Malala. I dok se muslimanski svijet koleba između osude i pragmatizma, ostaje pitanje: hoće li ikada pokazati vodstvo koje Malala priziva?