Nedjelja, 5 siječnja, 2025

Novogodišnja “čestitka” studenata u Srbiji: Prosvjedi umjesto slavlja kao lekcija hrvatskim studentima u BIH

Vrlo
- Advertisement -

Po uzoru na studentske demonstracije iz 1996/1997. godine, studenti Sveučilišta u Beogradu, Novom Sadu i Nišu odlučili su dočekati 2025. godinu na ulicama, šaljući jasnu poruku vlastima pod sloganom: “Nema Nove, za staru ste nam još dužni.” Umjesto tradicionalnog slavlja, studenti su prosvjedovali tražeći odgovornost i pravdu.

Zahtjevi studenata

Studenti zahtijevaju:
– Objavljivanje kompletne dokumentacije o rekonstrukciji željezničke stanice u Novom Sadu,
– Oslobađanje uhićenih studenata i mladih privedenih nakon tragedije na željezničkom kolodvoru,
– Procesuiranje napadača na studente i profesore tijekom prosvjeda,
– Povećanje izdvajanja iz državnog proračuna za visoko obrazovanje za 20%.

Simbolični trenutak šutnje za žrtve

U Novom Sadu, gdje je 1. studenog 15 osoba izgubilo život u padu nadstrešnice na željezničkom kolodvoru, studenti su šutnjom od 23:52 do 00:07 odali počast žrtvama, istovremeno ukazujući na neodgovornost i nemar vlasti. Tim činom simbolično su prešli iz stare u novu godinu, ali bez proslava.

“Ovo nije trenutak za slavlje”

Prosvjedi su se odvijali i u Beogradu i Nišu, gdje su studenti jasno poručili da nema razloga za slavlje. “Ovo nije trenutak kada trebamo slaviti, s obzirom na sve što se dogodilo proteklih mjeseci. Hajde da prvo imamo slobodnu državu i pravdu,” izjavila je jedna studentica za medije. Policija je postavila blokade na trasama prosvjednih povorki u Beogradu.

Policijska prisutnost i estradne proslave

U Kragujevcu, dok je Jelena Karleuša nastupala na gradskom trgu pred tisuću ljudi, 150-200 policajaca u opremi za razbijanje prosvjeda bilo je raspoređeno na istom mjestu. “Nisam vidio ovoliko policije ni kad su dolazile navijačke grupe,” komentirao je jedan građanin.

Pesimizam u Srbiji raste

Rezultati istraživanja Gallup Internationala pokazuju da je Srbija među najpesimističnijim zemljama svijeta. Većina građana očekuje lošiju 2025. godinu, što odražava sve veću frustraciju društvenim i političkim stanjem.

Studentski prosvjedi dočekali su novu godinu s jasnim porukama pravde i odgovornosti, čime su dali do znanja da neće odustati dok se njihovi zahtjevi ne ispune.

 

Što Bh Hrvati mogu naučiti od ovog osim da im je studentska populacija pasivna?

Hrvatski studenti u Bosni i Hercegovini mogli bi naučiti nekoliko važnih lekcija iz srpskih studentskih prosvjeda u Srbiji, posebno u kontekstu borbe ne samo za studentska prava nego i za šira politička i društvena prava svog naroda:

1. Zajedništvo i organizacija

Srpski studenti u Srbiji pokazali su kako zajedništvo može postati snažan alat u borbi za promjene. Hrvatski studenti u BiH mogli bi razviti sličnu mrežu solidarnosti unutar studentskih organizacija i šire akademske zajednice, kako bi se njihovi zahtjevi čuli i ostvarili.

2. Jasni zahtjevi

Srpski studenti su jasno artikulirali svoje zahtjeve, uključujući specifične ciljeve poput povećanja izdvajanja za obrazovanje, objave dokumentacije i procesuiranja odgovornih za tragedije. Hrvatski studenti mogli bi postaviti slične konkretne zahtjeve vezane uz pitanja obrazovanja, kulturnih prava i političke zastupljenosti Hrvata u BiH.

3. Simbolički potezi

Šutnja od 15 minuta za žrtve tragedije u Novom Sadu pokazala je snagu simboličkih gesti. Hrvatski studenti u BiH mogli bi koristiti slične akcije kako bi ukazali na nepravde s kojima se suočava njihov narod, poput neravnopravnosti u odlučivanju ili zanemarivanja kulturnih i jezičnih prava.

4. Spoj studentskih i narodnih pitanja

Srpski studenti su kroz svoje prosvjede povezali studentska pitanja s općim društvenim problemima, poput odgovornosti vlasti i borbe protiv korupcije. Hrvatski studenti u BiH mogli bi istovremeno zahtijevati poboljšanje uvjeta obrazovanja i zastupati politička prava Hrvata, čime bi postali snažniji glas zajednice.

5. Medijska vidljivost

Srpski studenti osigurali su snažnu prisutnost u medijima, što je ključno za prenošenje poruka. Hrvatski studenti mogli bi razviti strategije za bolje uključivanje medija kako bi njihovi zahtjevi i problemi postali dio javnog diskursa.

6. Odvažnost i dosljednost

Prosvjedi srpskih studenata pokazali su kako dosljednost u borbi, unatoč policijskim blokadama i pritiscima, može dati rezultate. Hrvatski studenti u BiH trebali bi se odvažiti i ustrajati u svojim zahtjevima, bez obzira na moguće pritiske ili marginalizaciju.

7. Suradnja s drugim akterima

Srpski studenti uspjeli su privući pažnju šire javnosti i građanskih inicijativa. Hrvatski studenti u BiH mogli bi uspostaviti saveze s drugim organizacijama i zajednicama koje dijele slične vrijednosti ili interese, kako bi povećali svoj utjecaj.

8. Aktivizam kao model za političke promjene

Srpski studenti su kroz svoje akcije dokazali da se glas mladih može čuti i na političkoj sceni. Hrvatski studenti u BiH mogli bi koristiti studentske pokrete kao odskočnu dasku za širu političku participaciju, zastupajući prava Hrvata u ključnim institucijama.

U konačnici, srpski prosvjedi pokazuju kako studenti mogu postati katalizatori društvenih promjena kada prepoznaju vlastitu snagu i povežu borbu za svoja prava s interesima svoje zajednice. Ovo je lekcija koju hrvatski studenti u BiH mogu uspješno primijeniti na svoj kontekst.

- Advertisement -

66 KOMENTARI

guest

66 Mišljenja
Najstariji
Najnovije Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
Последняя новост

SUSRAMLJE JEDNE GEOPOLITIKE: Koliko si glup od Nula do Bošnjačke majorizacije Hrvata?

Od prapočetaka ljudske civilizacije pamti se beskonačan niz “majorizacija” – kad jedna skupina odluči da je druga ne samo...
- Advertisement -
- Advertisement -

More Articles Like This

- Advertisement -