Mađarski i belgijski mediji izvijestili su o navodnom špijuniranju europskih dužnosnika od strane mađarske tajne službe (IH) između 2015. i 2017. godine. Prema izvještajima, špijuniranje je bilo usmjereno na članove Europskog parlamenta i istražitelje Europskog ureda za borbu protiv prijevara (OLAF), koji su u tom razdoblju posjetili Mađarsku.
Meta: Istražitelji OLAF-a
OLAF je tijekom tih godina istraživao mađarsku tvrtku u vlasništvu zeta premijera Viktora Orbána, što je navodno izazvalo zabrinutost u Budimpešti. U izvještajima se navodi da je mađarska tajna služba ilegalno pretraživala hotelske sobe, prisluškivala telefonske razgovore europskih delegacija i preuzimala podatke s njihovih laptopa. Ovi postupci otvorili su pitanje narušavanja privatnosti i sigurnosti europskih institucija.
Mađarska odbacuje optužbe
Vlada Mađarske nije komentirala optužbe, dok je glasnogovornik premijera Bertalan Havasi izvještaje nazvao “lažnim vijestima”. Ranije je Mađarska već bila optuživana za korištenje špijunskog softvera za nadzor novinara, aktivista i političkih protivnika. Godine 2021. jedan mađarski zakonodavac priznao je da je vlada kupila izraelski špijunski softver poznat po sofisticiranom praćenju komunikacija.
Pogoršanje odnosa s EU
Ove optužbe dolaze u trenutku kada su odnosi Mađarske s Europskom unijom već narušeni zbog spornih političkih odluka i kritika na račun demokratskih standarda u zemlji. Ako se potvrde, ove aktivnosti mogle bi dodatno zaoštriti tenzije između Budimpešte i Bruxellesa.