Spor prijenos odluka ECB-a na BiH
ECB je tijekom ove godine tri puta smanjila ključne kamatne stope, a dodatno snižavanje očekuje se i u narednom mjesecu. Međutim, u BiH se pad kamatnih stopa ne događa automatski. Prema CBBiH, transmisijski mehanizam monetarne politike ECB-a putem kamatnog kanala vrlo je spor, posebno u razdobljima kada ECB ublažava monetarnu politiku.
Posljednji podaci pokazuju da su kamatne stope u BiH i dalje bilježile blagi rast, unatoč smanjenjima ključnih kamatnih stopa u eurozoni. Razlog za to leži u dominantnom korištenju domaćih izvora financiranja banaka, poput depozita rezidenata, što smanjuje pritisak na banke za usklađivanje kamatnih stopa s odlukama ECB-a.
Tko će osjetiti olakšanje?
CBBiH navodi da bi smanjenje kamatnih stopa ECB-a prvo moglo utjecati na smanjenje troškova zaduživanja banaka u inozemstvu, a potom i na korisnike kredita s promjenjivom kamatnom stopom. Međutim, s obzirom na to da je udio takvih kredita u ukupnim kreditima trenutno nešto iznad 30%, očekuje se da će utjecaj biti ograničen.
Statistika kamatnih stopa
Prema podacima za 2024. godinu, prosječne kamatne stope za nenamjenske kredite stanovništvu u KM iznosile su:
- 5,804% za kredite s rokom otplate od jedne do pet godina.
- 5,907% za kredite s rokom otplate preko pet godina.
Za stambene kredite, prosječne kamatne stope bile su:
- 3,561% za kredite s rokom od pet do 10 godina.
- 3,933% za kredite s rokom preko 10 godina.
Što očekivati u budućnosti?
Iako se očekuje nastavak smanjenja kamatnih stopa ECB-a, iz CBBiH poručuju da se značajniji pad domaćih kamatnih stopa ne može očekivati u kratkom roku. Banke će vjerojatno zadržati postojeće razine, dok se povećana potražnja za kreditima nastavlja.
Građani BiH, osobito oni s postojećim kreditima s promjenjivom kamatnom stopom, mogli bi osjetiti blagu korist u narednim mjesecima, ali značajnije olakšanje ovisit će o spremnosti domaćih banaka da prilagode svoje uvjete globalnim financijskim trendovima.