Ulazak Bosne i Hercegovine, a time i Hrvata iz BiH, u ekonomski savez BRICS-a (Brazil, Rusija, Indija, Kina, Južna Afrika) umjesto u Europsku uniju mogao bi donijeti niz specifičnih prednosti, posebno s obzirom na geostratešku poziciju BiH i ekonomski potencijal Hrvata kao trgovinskog mosta između BRIKS-a i EU. Evo glavnih beneficija koje bi mogli ostvariti:
1. Trgovinski most između BRICS-a i EU
- Kao EU državljani, Hrvati iz BiH mogli bi koristiti svoju prednost slobodnog kretanja, rada i trgovine unutar EU za posredovanje u trgovinskim odnosima između BRIKS-a i EU.
- BiH bi mogla postati ključna tranzitna točka za robe, usluge i investicije između dviju velikih ekonomskih zona.
- Ovakva pozicija mogla bi privući strane investitore iz BRIKS-a, koji bi koristili BiH kao ulaznu točku za poslovanje u Europi.
2. Povećanje izvoza
- BRIKS zemlje nude ogromno tržište za proizvode iz BiH, posebno za prehrambene proizvode, drvo, energiju i industrijske sirovine.
- BiH bi mogla uživati povoljnije trgovinske uvjete s BRIKS zemljama, uključujući niže carine i olakšane pristupe tržištima.
3. Investicijski potencijal
- BRICS zemlje, posebno Kina i Rusija, poznate su po velikim infrastrukturnim investicijama. BiH bi mogla dobiti značajna sredstva za modernizaciju infrastrukture, energetskih projekata i industrije.
- Poticaji za stvaranje zajedničkih poduzeća s kompanijama iz BRIKS zemalja mogli bi potaknuti ekonomski razvoj, otvaranje radnih mjesta i tehnološki napredak.
4. Financijska stabilnost i alternativne valute
- Ulazak u BRIKS omogućio bi BiH pristup novim financijskim institucijama, poput BRIKS-ove Nove razvojne banke, koja nudi alternativu zapadnim financijskim institucijama poput MMF-a i Svjetske banke.
- Koristeći valute poput kineskog juana, BiH bi se mogla zaštititi od valutnih rizika povezanih s eurom i dolarom.
5. Geopolitička nezavisnost
- Umjesto ovisnosti o Zapadu, BiH bi se pozicionirala kao neutralna zona koja koristi prednosti i EU i BRIKS-a.
- Ovakva strategija omogućila bi BiH da balansira između različitih političkih i ekonomskih interesa, osiguravajući fleksibilnost u vanjskoj politici.
6. Prednost za Hrvate iz BiH
- Kao visoko mobilni i obrazovani narod s EU državljanstvom, Hrvati iz BiH mogli bi iskoristiti poslovne prilike s obje strane.
- Otvaranje kompanija koje posluju na liniji EU–BRIKS donijelo bi konkurentsku prednost u sektoru logistike, trgovine i investicija.
7. Nova energetska i tehnološka partnerstva
- Kroz BRICS, BiH bi mogla ostvariti suradnju s Rusijom u energetici, Kinom u tehnologiji i Indijom u farmaceutskoj industriji.
- Ova partnerstva mogla bi diversificirati ekonomiju BiH i smanjiti ovisnost o zapadnim ekonomskim partnerima.
Izazovi ulaska u BRICS
- Gubitak pristupa fondovima i programima EU koji značajno podržavaju razvoj BiH.
- Potencijalne političke posljedice, uključujući zategnutije odnose s EU i NATO-om.
- Rizik od ekonomskog neslaganja unutar BiH zbog političke podijeljenosti između entiteta.
Ulazak BiH u BRIKS predstavljao bi alternativu standardnim integracijama u EU. Hrvati iz BiH, kao trgovinski most između BRIKS-a i EU, mogli bi postati jedna od ključnih gospodarskih sila regije. No, odluka o tom smjeru zahtijevala bi ozbiljno razmatranje dugoročnih koristi i izazova kako bi se osigurao održiv ekonomski razvoj i politička stabilnost.
Izvori:
Odgovor na pitanje o konkurentnosti Hrvatske kao EU zemlje ovisi o perspektivi i specifičnim okolnostima. Ako bi Hrvati u BiH bili unutar BRIKS-a, a Hrvatska unutar EU, mogu se razmotriti prednosti i nedostaci u obje situacije.
Prednosti za Hrvatsku ako su Hrvati u BiH unutar BRICS-a
- Trgovinski most između EU i BRICS-a:
- Hrvatski narod u BiH mogao bi funkcionirati kao prirodni posrednik između dvije ekonomske zone.
- S jedne strane, Hrvatska ima povlašten pristup tržištima EU i koristi prednosti jedinstvenog tržišta, dok BiH kao članica BRIKS-a dobiva povoljnije uvjete za trgovinu s rastućim ekonomijama poput Kine, Indije i Brazila.
- Diversifikacija ekonomskih prilika:
- Pristup dvjema ekonomskim sferama (EU i BRIKS) pružio bi Hrvatima iz BiH priliku za ekonomski rast i ulaganja u obje regije, što bi moglo imati pozitivan učinak i na Hrvatsku.
- Politička i ekonomska fleksibilnost:
- Hrvatska bi kroz Hrvate u BiH mogla lakše graditi odnose s BRIKS-om bez napuštanja europskog okvira, koristeći položaj BiH kao platformu za investicije i suradnju.
- Pristup alternativnim financijskim mehanizmima:
- BiH kroz BRIKS bi mogla koristiti resurse poput Nove razvojne banke (NDB), što bi smanjilo ovisnost o zapadnim financijskim institucijama. Hrvatski poslovni ljudi mogli bi koristiti te resurse za projekte u regiji.
Prednosti ako su Hrvati unutar EU
- Jedinstven pravni i politički okvir:
- EU pruža stabilan pravni okvir, zaštitu prava i financijsku potporu, čime Hrvati u BiH imaju predvidljiviju poslovnu klimu i sigurnost ulaganja.
- Pristup EU fondovima i tržištima:
- Hrvati u BiH, kroz integraciju BiH u EU, mogli bi imati koristi od pristupa europskim fondovima, infrastrukturalnim projektima i investicijama.
- Smanjenje geopolitičkih rizika:
- Ulazak u BRIKS mogao bi dovesti do političkih nesuglasica između BiH i EU, što bi otežalo suradnju Hrvatske i Hrvata u BiH s EU institucijama.
- Fokus na europski okvir:
- EU već nudi najveće tržište za Hrvatsku, a BiH kao dio EU bio bi prirodni nastavak hrvatske ekonomske i političke strategije u regiji.
Hrvatska kao EU zemlja bila bi konkurentnija ako se koristi kao posrednik između BRIKS-a i EU, ali samo uz uvjet da ta suradnja ne narušava njen položaj unutar EU. Hrvati iz BiH unutar BRIKS-a mogli bi stvoriti dodatne prilike za Hrvatsku, posebno u trgovini i investicijama, ali samo ako BiH ostane politički stabilna i usklađena s europskim vrijednostima. S druge strane, potpuno uključivanje BiH u EU osigurava jedinstven ekonomski i politički okvir, što pruža dugoročnu stabilnost.
Idealno rješenje bilo bi kombinirati prednosti obaju sustava kroz stratešku suradnju i balansiranje interesa.