Nedjelja, 22 prosinca, 2024

Napad na izraelske navijače u Amsterdamu: “Lov na Židove” organiziran putem društvenih mreža

Vrlo
- Advertisement -

Izraelski navijači Maccabi Tel Aviva postali su meta organiziranog nasilja u Amsterdamu tijekom gostovanja na utakmici protiv Ajaxa prošlog tjedna. Incidenti su eskalirali nakon što su se na aplikacijama za razmjenu poruka poput WhatsAppa i Telegrama pojavili pozivi na takozvani “lov na Židove” (Jodenjacht). U neredima, koji su trajali od četvrtka do ranih jutarnjih sati petka, ozlijeđeno je između 25 i 35 osoba, dok je nizozemska policija uhitila više od 60 ljudi.

Nasilje u sjeni antisemitizma

Izraelski financijski savjetnik Ofek Ziv, koji je bio među navijačima Maccabija, opisao je kako je napadnut kamenom dok je prolazio prema središnjem trgu Amsterdama. Napadači, neki maskirani i naoružani noževima, izazivali su eksplozije pirotehnikom i zastrašivali navijače. “Imali su vatru u očima. Željeli su nas uloviti,” izjavio je Ziv.

 

Navijači Maccabija kazali su da su tijekom dvodnevnog boravka u Amsterdamu bili izloženi praćenju, dokumentiranju i uznemiravanju, čak i od strane taksista. Incidenti su se odvijali tijekom tjedna kada se u Nizozemskoj obilježava Kristalna noć, sjećanje na nacistički pogrom iz 1938. godine.

Organizirani napadi putem društvenih mreža

Gradonačelnica Amsterdama, Femke Halsema, nazvala je događaje “šokantnim i odvratnim”. Na aplikacijama kao što su WhatsApp i Telegram kružile su poruke koje su pozivale na nasilje nad izraelskim navijačima. Jedan screenshot prikazuje razgovor u kojem su sudionici planirali “drugi dio lova na Židove” nakon utakmice Maccabi-Ajax.

Pro-palestinske grupe organizirale su okupljanja u blizini hotela i kockarnica gdje su se nalazili izraelski navijači. Jedan od napadnutih, Shachar Bitton, ispričao je kako su mu prijatelji pretučeni ispred Holland Casina, dok je okupljena gomila brojala oko 200 ljudi. Policija je navodno odbila osigurati pratnju do hotela, rekavši: “Što bude, bit će.”

Povećane napetosti u Europi

Rat u Gazi dodatno je rasplamsao napetosti u europskim gradovima s velikim muslimanskim populacijama, uključujući Amsterdam. Pro-palestinski prosvjedi sve su češći, a nizozemske vlasti bilježe porast antisemitskih incidenata nakon Hamasovog napada na Izrael u listopadu 2023. godine.

Amsterdam, grad s dubokim povijesnim vezama s holokaustom, postaje poprište sukoba. Povijesno, grad je bio dom velike židovske zajednice, uključujući Anne Frank, koja je ondje skrivala prije deportacije u koncentracijski logor.

Reakcije i posljedice

Meta Platforms, vlasnik WhatsAppa, i Telegram izjavili su da ne toleriraju pozive na nasilje te su surađivali s nizozemskim vlastima u uklanjanju spornih grupa. Međutim, mnogi se pitaju kako su napadi tako precizno organizirani i zašto su sigurnosne službe djelovale reaktivno umjesto preventivno.

Izraelski navijači izrazili su razočaranje tretmanom u Amsterdamu. “Čak i kada smo pokušali ostati diskretni, nositi neutralnu odjeću i govoriti tiho, nisu nas prestali pratiti,” rekao je Bitton.

Ovaj incident pokazuje kako nasilje potaknuto antisemitizmom i geopolitičkim tenzijama lako eskalira u urbanim sredinama. Organizirana kampanja putem društvenih mreža ukazuje na nove oblike mobilizacije koji zahtijevaju brzu reakciju vlasti. Amsterdam, grad simbol tolerancije i povijesne borbe za ljudska prava, sada se suočava s ozbiljnim pitanjima o vlastitoj sposobnosti da osigura sigurnost svih svojih stanovnika i posjetitelja.

 

- Advertisement -

4 KOMENTARI

guest

4 Mišljenja
Najstariji
Najnovije Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
Последняя новост

Prekid transporta ruskog plina kroz Ukrajinu mogao bi preopteretiti terminal na Krku

Hrvatski LNG terminal na otoku Krku mogao bi preuzeti ključnu ulogu u opskrbi plinom za Srednju Europu ako Ukrajina...
- Advertisement -
- Advertisement -

More Articles Like This

- Advertisement -