Jedna od najspektakularnijih priča vezanih za smrtonosne poplave koje su nedavno pogodile Španjolsku dolazi iz općine u regiji Aragón. Tamo se drevna rimska brana, izgrađena prije 2000 godina, pokazala presudnom za spašavanje grada od potpunog uništenja.
Kako izvještava novinar Politica Aitor Hernández-Morales, brana u općini Almonacid de la Cuba izdržala je silovit nalet poplavnih voda. Ova impozantna građevina, izgrađena za vrijeme cara Augusta, smještena je na rijeci Aguasvivas. Sa svojih 34 metra visine, ona je najviša očuvana rimska brana na svijetu.
Unatoč nevjerojatnim količinama vode koje su u nekoliko dana preplavile regiju, ova drevna struktura pokazala je nevjerojatnu izdržljivost i čvrstoću. Osim što je zadržala poplavne vode, brana je pomogla u očuvanju naselja i zaštiti lokalnog stanovništva. U vremenu kada moderni sustavi često podbace, drevni rimski inženjering još jednom je dokazao svoju učinkovitost.
Poplave u regiji Aragón bile su posebno razorne, a mnoge moderne strukture nisu uspjele izdržati silovit nalet vode. Međutim, ova rimska brana, koja je stara oko 2000 godina, stala je u obranu svog grada, dokazujući da kvalitetna gradnja može izdržati test vremena, bez obzira na prirodne katastrofe.
Ovaj fascinantni primjer povijesne gradnje oduševio je stručnjake i pokazao nam kako prošlost može pružiti rješenja čak i za današnje izazove. Dok moderna tehnologija i inženjering imaju svoje prednosti, ponekad se pokazuje da su drevni Rimljani doista znali kako izgraditi nešto što traje.
Almonacid de la Cuba aliviando lo bestia. https://t.co/WskiMiZWQe pic.twitter.com/L7Y5yrs2iF
— Isaac Moreno Gallo (@imorenogallo) October 30, 2024