Video otvara niz ključnih pitanja o ulozi Saudijske Arabije u napadima 11. rujna i potencijalnoj umiješanosti njenih službenika. Prikaz neviđenog videa, snimljenog dvije godine prije napada, otvara pitanje o tome je li saudijski državljanin Omar al-Bayoumi, koji je snimio sporni materijal, imao dublju ulogu u planiranju napada ili je bio samo turist. Njegove izjave poput “demoni Bijele kuće” i “plan” stvaraju sumnju da je snimanje bilo više od obične turističke posjete. Ključna pitanja uključuju:
- Je li Al-Bayoumi bio aktivni sudionik u pripremama za napade 11. rujna?
- Zašto je video tek sada izašao u javnost, 23 godine kasnije, i je li bio zadržan ili ignoriran od strane FBI-a i CIA-e?
- Jesu li američke vlasti svjesno prikrivale ulogu Saudijske Arabije iz političkih razloga?
- Kako će ovo utjecati na tekuće pravne postupke protiv Saudijske Arabije?
Članak nije samo “clickbait”, jer otvara važna pitanja o odgovornosti i potencijalnoj umiješanosti Saudijske Arabije u terorističke napade, ali i o propustima američkih obavještajnih službi.
Videozapis koji su britanski detektivi zaplijenili od osumnjičenika za 11. septembar prije 23 godine postavlja niz pitanja, kažu preživjeli napad.
Prethodno neviđeni film snimio je osumnjičenik dok je lutao oko zgrada američke vlade u Washingtonu dvije godine prije napada otmičara, prenosi Sky News.
Snimio je Bijelu kuću, Kapitol, Vrhovni sud i zaštitare unutra te dao brzi komentar, u jednom trenutku na arapskom rekao: “Kažu da su naša djeca demoni. Međutim, ovo su demoni Bijele kuće.”
Preko snimaka aviona u niskom letu kaže: “Aerodrom nije daleko odavde. Avion polijeće.”
Film koji traje sat vremena završava na zgradi Capitola, gdje se kamera zadržava na dvije limuzine. Glas u kadru kaže: “Njihovi automobili. To ste rekli u planu.”
Službenici Scotland Yarda otkrili su snimku kada su uhapsili osumnjičenika, saudijskog studenta, Omara al-Bayoumija, u njegovom domu u Birminghamu deset dana nakon 11. septembra.
Detektivi za borbu protiv terorizma ispitivali su ga sedam dana, a zatim su ga pustili bez optužnice.
Kasnije ga je FBI identificirao kao agenta saudijske obavještajne službe. On poriče to i bilo kakvu ulogu u 11. septembru, te je američkim istražiteljima rekao da je njegov film običan turistički video.
Priznao je, godinu dana kasnije, da se nevino sprijateljio s dvojicom budućih terorista koji su otetim avionom udarili u Pentagon, ubivši 189 ljudi.
Nije poznato jesu li al-Bayoumijeva snimka i svi ili bilo koji predmeti zaplijenjeni tokom racije proslijeđeni američkim vlastima u to vrijeme 2001. godine.
Video je nedavno prikazan tokom građanskog sudskog postupka u New Yorku u kojem žrtve 11. septembra i porodice, tužitelji, pokušavaju tužiti saudijsku vladu za suučesništvo u napadima.
Pravni tim tužitelja je prije tri godine zatražio od Metropolitanske policije da pretraži svoju arhivu i pošalje sve što ima iz istrage o al-Bayoumiju. Tim od osam detektiva i osoblja proveo je nekoliko mjeseci prebirući po 104 kutije arhiviranih dosjea.
Advokat tužitelja Gavin Simpson pustio je snimku i rekao sucu: “Mnoštvo dokaza koje je zaplijenila Metropolitanska policija… omogućuje vašoj časti, javnosti i porodicama stradalih 11. septembra da sami uvide mehanizam kojim je Saudijska Arabija pružila podršku otmičarima 9/11.
“Bayoumijeva videokaseta nosila je sve karakteristike, obilježja Al Qaedine hvatanja terorističke mete.”
Voditeljica kampanje Sharon Premoli, preživjela 11. septembra, slušala je nedavno saslušanje kada su pušteni dijelovi trake i rekla: “Al-Bayoumijev jezik bio je vrlo inkriminirajući.
“Posebno je upotrijebio dvije riječi, jednu su ‘demoni’ unutar Kapitola, a drugu ‘plan’ na koji se spomenuo. To nije turistički video, on je oblijepio zgrade i područje.”
Premoli, koja je pobjegla s 80. sprata tokom napada na tornjeve blizance na Manhattanu, rekla je: “Divno je što je Met policija uspjela zaplijeniti ovu informaciju, ali je šteta što smo morali toliko dugo čekati na nju”.
“Ne znamo koliko dugo je iko u američkoj vladi imao materijal. Znamo da FBI i CIA nisu pomagali jedni drugima i da je puno toga propušteno zbog toga. Također je moguće da ga je Busheva administracija imala i odlučila ne učiniti bilo što s njim da zaštiti Saudijce.”
Na sudu je prvi put prikazana i stranica iz bilježnice s škrabotinama i izračunima o udaljenosti aviona od tla i horizonta. Al-Bayoumijev advkat sugerirao je da je to dio domaće zadaće njegova sina tinejdžera.
Ni bilježnica ni vrpca nisu dostavljeni članovima Komisije za 11. septembar koje je izradilo izvještaj o napadima i što je do njih dovelo. Kritizirao je FBI i CIA-u, ali je nakon razgovora s al-Bayoumijem u Saudijskoj Arabiji zaključio da on nije bio dio zavjere.
Robbyn Swan, koautor autoritativnog The Eleventh Day, the Full Story of 9/11, rekao je: “Predmeti koje je Met dostavio ključni su novi djelići dokaza koji, kad ih čitam, doista podržavaju ideju da je zaposlenik ili zaposlenik saudijskog režima pomagao i podržavao otmičare 11. septembra i to je srž slučaja.
“Neki od mojih izvora sugerirali su da je FBI od samog početka oklijevao gledati na mogućnost umiješanosti službene Saudijske Arabije i da je to sastavni dio vrste opstrukcije tog dijela istrage koju su vidjeli u to vrijeme.”
U prošlosti je saudijska vlada negirala da je ona ili bilo koji njezin dužnosnik ohrabrivao ili podržavao teroriste 11. septembra.