Dvoje boksačica, kojima je ranije zabranjeno natjecanje na svjetskim prvenstvima zbog sumnji u njihov biološki spol, dobile su zeleno svjetlo za sudjelovanje na Olimpijskim igrama u Parizu kao žene. Riječ je o Imane Khelif iz Alžira i Lin Yu-Ting iz Tajvana, prenosi Daily Mail.
Kontroverza
Problem je izbio nakon što je otkriveno da su Khelif i Yu-Ting izbačene s turnira prošle godine zbog pitanja o njihovom biološkom spolu, izvijestio je Jutarnji list. Međutim, Međunarodni olimpijski odbor (MOO) izjavio je da obje boksačice ispunjavaju kriterije i da se mogu natjecati.
Barry McGuigan, bivši boksač iz Sjeverne Irske, opisao je situaciju kao “šokantnu”, a jedan bivši olimpijac kazao je da će “rodna ideologija ubiti žene”.
Reakcije i Posljedice
Khelif i Yu-Ting diskvalificirane su sa Svjetskog prvenstva u boksu za žene u ožujku 2023. u New Delhiju. Umar Kremlev, predsjednik Međunarodne boksačke asocijacije (IBA), rekao je da su testovi potvrdili da sportašice imaju ‘XY kromosome’.
Nakon diskvalifikacije, Meksikanka Brianda Tamara opisala je svoje iskustvo borbe s Khelifom, navodeći da su joj udarci bili izuzetno bolni. Unatoč ovim kontroverzama, MOO je dao zeleno svjetlo za njihovo sudjelovanje, tvrdeći da svi uključeni sportaši imaju pravo na natjecanje.
Medicinska Analiza Razlika u Snazi između Spolova
U kontekstu boksanja, razlike u mišićnoj masi i snazi između muškaraca i žena su značajne. Evo ključnih područja gdje se te razlike manifestiraju:
- Mišićna Masa i Snaga:
- Mišićna Gustoća: Muškarci obično imaju veću mišićnu gustoću, što im omogućava veću snagu po jedinici mišićne mase.
- Gornji Dio Tijela: Muškarci imaju više mišićne mase u gornjem dijelu tijela, što je ključno za snagu udarca u boksu.
- Donji Dio Tijela: Iako su razlike manje izražene, muškarci također imaju veću mišićnu masu u donjem dijelu tijela, što doprinosi stabilnosti i snazi udarca.
- Hormonalne Razlike:
- Testosteron: Muškarci imaju više razine testosterona, hormona koji je ključan za razvoj mišićne mase i snage.
- Fiziološke Razlike:
- Kosti i Ligamenti: Muškarci obično imaju gušće kosti i jače ligamente, što doprinosi većoj otpornosti na ozljede i većoj snazi udarca.
Zaključak
Kontroverza oko natjecanja Khelif i Yu-Tinga na Olimpijskim igrama otvara važna pitanja o jednakosti i sigurnosti u sportu. Dok MOO tvrdi da sve sportašice ispunjavaju kriterije za sudjelovanje, medicinske i fiziološke razlike između muškaraca i žena ostaju ključna tema rasprave.
Ovo pitanje nastavlja polarizirati sportski svijet, ističući potrebu za jasnim i pravednim pravilima koja će osigurati sigurnost i jednakost svih natjecatelja.
Izvori:
- Daily Mail
- Jutarnji list
- Reduxx