Četvrtak, 21 studenoga, 2024

Europski parlament želi tužiti Europsku komisiju zbog mađarske odluke

Vrlo
- Advertisement -

EU je zamrznula sredstva za Mađarsku zbog nedemokratskog ponašanja, ali zakonodavci EU kažu kako je Europska komisija svejedno oslobodila sredstva, unatoč tome što u Mađarskoj nije bilo promjena. Žele da se odluka istraži na sudu.

Šefica Europske komisije Ursula von der Leyen složila se u prosincu osloboditi određena sredstva Mađarskoj, protivno željama većine zastupnika EU.© Ludovic MARIN/AFP

Daniel Freund ne izgovara riječi o tome zašto bi trebalo istražiti odluku o oslobađanju 10,2 milijarde eura zamrznutih sredstava Mađarskoj.

“Mislimo da je ova odluka bila nezakonita i želimo da je sud sada provjeri”, rekao je njemački zastupnik Zelenih u Europskom parlamentu, pojašnjavajući zašto njegova stranka i većina zastupnika žele da Europski sud pravde istraži odluku Europske komisije od 13. prosinca o oslobađanju sredstava.

Novac oslobođen u prosincu bio je dio iznosa koji je Komisija uskratila godinu dana ranije zbog svoje odluke da Mađarska krši “načela vladavine prava”, posebno u pogledu neovisnosti pravosuđa i da uvjeti u Mađarskoj riskiraju “ugrožavanje dobrog upravljanja proračunom EU-a ili zaštite njegovih financijskih interesa”.

Prebrzo suditi?

Freund kaže kako parlamentarci ne vjeruju da je Komisija adekvatno procijenila je li, kako je navedeno, Budimpešta “[ispunila] temeljni uvjet neovisnosti pravosuđa u skladu s Poveljom o temeljnim pravima”.

Ta sumnja, pojašnjava Freund, djelomično je posljedica činjenice da su sredstva oslobođena u isto vrijeme kada je Mađarska blokirala jednoglasno odlučivanje Europskog vijeća o otvaranju pregovora o pristupanju Ukrajine i o daljnjoj financijskoj potpori Kijevu.

Na posebnom sastanku čelnika EU-a dan nakon objave Komisije, mađarski premijer Viktor Orban pristao je na prijedlog njemačkog kancelara Olafa Scholza da uzme “pauzu za kavu”, dok je ostalih 26 članica odobrilo otvaranje pregovora o članstvu Ukrajine.

Freund kaže da vremenska crta postavlja pitanja. “Mislimo kako postoji dosta pokazatelja kako ova odluka [o deblokiranju sredstava] nije donesena zbog reformi koje zapravo nešto mijenjaju u Mađarskoj”, kazao je, “već zbog političkih razloga. A to se ne bi smjelo dogoditi. Kako bi novac EU-a otišao bilo kojoj državi članici, vladavina prava u toj državi članici mora biti u potpunosti funkcionalna i protiv korupcije je potrebno učinkovito suzbiti. I obje te stvari nisu istinite u Mađarskoj.”

Napominje da je Komisija, zajedno s odlukom o deblokiranju tog novca, istodobno ponovno potvrdila nastavak obustave dodatnih 11,7 milijardi eura predviđenih sredstava za Mađarsku, među ostalim, prava organizacija civilnog društva, akademske slobode i slobode medija te prava migranata i tražitelja azila te LGBTQ osoba.

Drugim riječima, objašnjava Freund, dok je oslobađala dio sredstava, Komisija je također potvrdila: “U Mađarskoj postoje sustavni nedostaci i postoji tako velik rizik od korupcije za fondove EU-a da ostatak novca apsolutno treba zamrznuti. I obje te stvari zapravo ne mogu biti istinite u isto vrijeme”, tvrdi

Prikaz na nadzoru

Kako se igra u Budimpešti

Ova bitka, ne iznenađuje, dobiva puno pažnje u Mađarskoj. Zastupnik u Europskom parlamentu (eurozastupnik) Erno Schaller-Baross, iz Orbanove stranke Fidesz, nazvao je taj potez svojih kolega “pravnim glupostima, jasno dajući prednost politici nad zakonom”.

Mađarski politički analitičar Andras Laszlo, bivši savjetnik Fidesza u Europskom parlamentu, rekao je da i Europski parlament (EP) i Europska komisija skrivaju druge političke ciljeve “ispod vela vladavine prava”. Kazao je kako su mađarska vlada i njezini pristaše spremni prilagoditi se “navodnim zabrinutostima Komisije glede vladavine zakona”, ali sumnja da će ostali zakonodavci ikada biti zadovoljni, bez obzira na reforme koje je Mađarska poduzela.

“Stvarna temeljna pitanja ne odnose se na vladavinu zakona, već na prihvaćanje uvođenja rodne ideologije u škole i vrtiće i prihvaćanje premještanja ilegalnih migranata”, rekao je za DW.

Laszlo vjeruje kako EP pokušava odgoditi isplate koje je sada odobrilo odmrzavanje dok Europski sud pravde (ECJ) ne donese odluku. Budući da se europski parlamentarni izbori održavaju u lipnju, kazao je Laszlo, “to je posljednji napor koji ovaj EP može uložiti prije kraja ciklusa i time produljiti svoj politički pritisak izvan svojeg mandata”.

‘Nema novca dok se ne vrati vladavina prava’

Daniel Freund to ne bi poricao. Zapravo, on to naglašava, napominjući da je već isplaćeno oko 450 milijuna eura prethodno suspendiranih sredstava.

Želimo poslati poruku kako nikakav novac ne bi trebao teći dok se ne vrati vladavina zakona”, kazao je, “i kako bi Komisija u budućnosti trebala dobro razmisliti šalju li dodatni novac u korumpirani sustav ili [Viktoru Orbanu”.

Freund napominje kako je općenito potrebno u prosjeku 19 mjeseci da se dobije presuda Suda EU, ali se nada kako bi slučaj mogao započeti u sljedećih nekoliko dana, nakon što podnesak EP bude dostavljen sudu.

Autor: Teri Schultz

- Advertisement -

5 KOMENTARI

guest

5 Mišljenja
Najstariji
Najnovije Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
Последняя новост

EPPO TI MATER: Znaš onaj vic? Idu Petrač i Zrikavac i sretnu Malog..

https://youtu.be/VEDJRnVDPLQ U prvom djelu najnovijeg od novih Prime Timeova donose vijesti o suradnicima Donalda Trumpa, kao i o vrsti koja će naslijediti čovječanstvo...
- Advertisement -
- Advertisement -

More Articles Like This

- Advertisement -