Utorak, 19 studenoga, 2024

Vojislav Savić, politolog: Kriza u BiH vrhunac je nezadovoljstva Republike Srpske

Vrlo
- Advertisement -

BEOGRAD/BANJALUKA – Reakcija Republike Srpske na odluke Ustavnog suda BiH vrhunac je trajnog nezadovoljstva, ocijenio je politolog Vojislav Savić.

On je za Tanjug rekao da Dejtonskim sporazumom dogovorena struktura Ustavnog suda BiH, u kojoj ima devet sudaca, od kojih su trojica stranaca i po dvojica Srbi, Hrvati i Bošnjaci – nije normalna i da je na štetu srpskog naroda.

“Stvoreno je permanentno nezadovoljstvo, koje je sada tek kulminiralo. Nije riječ o nikakvom neradu, pa da olako stvarate probleme. Ovo je zadnja linija obrane, sada je morate zategnuti do kraja. , da pokažemo da se to više ne može tolerirati”, rekao je Savić, osnivač Centra za političke analize.

Komentirajući nedavne poteze visokog predstavnika u BiH Kristijana Šmita, koji je poništio odluke Skupštine RS-a, Savić je ocijenio da je apsurdna situacija da prvo imate instituciju visokog predstavnika, a da on ima pravo da radi što god hoće i nameće zakon koji god hoće.

“Te se stvari ne mogu riješiti u tri dana, ako dođe, primjerice, neki tip iz Bruxellesa, neki Christian Schmidt, dužnosnik, pa će sad on to revidirati svojim aktima. Prije to nije bilo moguće, a po svemu sudeći neće biti moguće ni danas”, kazao je. Savić.

Prema njegovom mišljenju, nakon ove krize ne treba očekivati ​​značajniji angažman međunarodne zajednice, prije svega jer BiH, kako kaže, nije u fokusu, a svijet ima mnogo problema.

“Ako međunarodna zajednica ima imalo pameti, mislim da će to pokušati riješiti dijalogom, ne miješajući se previše u unutarnja pitanja i unutarnje dogovore triju naroda. Ako ne mogu biti posrednici, ne trebaju biti ljudi koji će doći i pokušaju da čarobnim štapićem riješe probleme koji su se stoljećima ovdje gomilali“, rekao je Savić.

Kako je istaknuo, prilike u BiH su se promijenile u odnosu na 1999. i 2001. godinu i to je ono što, kako navodi, Srbi trenutno pokušavaju komunicirati s međunarodnom zajednicom, Sarajevom i Mostarom.

“Nažalost, sa Sarajevom ide jako teško. U sprdnjama koje su doživjeli od međunarodne zajednice izgubili su potencijal za raspravu i kompromis. Morate pristati na njihove maksimalističke zahtjeve, jer to je u njihovim očima jedino ispravno, “, istaknuo je Savić.

Komentirajući najavu predsjednika RS-a Milorada Dodika o održavanju referenduma, Savić je rekao da pričati o tome nije nužno loše i da to uvijek treba biti na stolu kao opcija kao demokratska volja.

Kako kaže, referendum može biti konzultativnog karaktera, ispitivanje javnog mnijenja od većeg značaja za politički život.

Savić tvrdi da to nije ništa strašno i da se niko ne treba bojati, iako se u Sarajevu, kako kaže, pokušava prikazati kao neka bauk, da se Srbi žele otcijepiti i napraviti probleme.

- Advertisement -

2 KOMENTARI

guest

2 Mišljenja
Najstariji
Najnovije Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
Последняя новост

Who is Gert-Jan Koopman and why does the EU think we’re longing for it?

  Facts: The outgoing U.S. ambassador has stated that Bosnia and Herzegovina (BiH) will not join the EU in the...
- Advertisement -
- Advertisement -

More Articles Like This

- Advertisement -