Povjerenstvo za vanjsku i trgovinsku politiku, carine, promet i komunikacije Doma naroda Parlamentarne skupštine Bosne i Hercegovine je podržalo Prijedlog zakona o dopuni Zakona o osnovama sigurnosti prometa nа cestama u Bosni i Hercegovini, čiji je predlagač Zastupnički dom.
Prije izjašnjavanja o zakonu, članovi Povjerenstva prihvatili su i amandman koji je uložio izaslanik Sredoje Nović.
Predloženi zakon predviđa da će se za prekršaj kada je prefarban ili na drugi način prekriven natpis na jednom od dva prisutna pisma (latiničnom, odnosno ćiriličnom), kazniti počinitelj novčanom kaznom u iznosu od 400 do 1.000 KM.
Zakon je prvobitno predviđao da će se informacija dostaviti i nadležnom tužiteljstvu, ali je prihvaćanjem Novićevog amandmana to brisano iz teksta predloženih izmjena i dopuna zakona.
Povjerenstvo je podržalo i Prijedlog zakona o dopuni Zakona o osnovama sigurnosti prometa nа cestama u BiH koji je predložio Zastupnički dom, a kojim se uvodi zasebna, uvećana novčana kazna za parkiranje na mjestu za invalidne osobe. Predviđeno je da kazna iznosi 200 KM.
U obrazloženju predloženog zakona je navedeno da danas zakon izjednačava parkiranje na trotoaru ili zelenoj površini s nedozvoljenim parkiranjem na „invalidsko mjesto“. Dodaje se da nisu iste posljedice nedozvoljenog parkiranja na zelenoj površini i parking mjestu predviđenom za osobe s invaliditetom.
Prije glasovanja o zakonskom prijedlogu, članovi Povjerenstva prihvatili su amandman koji je predložio Sredoje Nović, a kojim se briše dio predloženog zakona da se za navedeni prekršaj odredi i jedan kazneni bod.
Nović je svoj amandman obrazložio time da je kazna od 200 KM sasvim prikladna navedenoj vrsti prekršaja, „tako da bi uz još jedan kazneni bod kazna bila preoštra, odnosno nesrazmjerna prekršaju“.
S obzirom na to da je bilo deset izmjena od donošenja Zakona o osnovama sigurnosti prometa nа cestama u BiH 2006. godine, Povjerenstvo je usvojilo zaključak kojim bi Dom naroda zahtijevao od Ministarstva prometa i komunikacija BiH kao resorno nadležnog da u roku od 90 dana pripremi i u zakonodavnu proceduru dostavi prijedlog potpuno novog zakona.
Povjerenstvo za vanjsku i trgovinsku politiku, carine, promet i komunikacije Doma naroda usvojila je i mišljenje o suglasnosti za ratifikaciju nekoliko međunarodnih sporazuma i memoranduma./HMS/