Masovni protesti sa kojima se Gruzija suočava protekle sedmice uvelike liče na puč na Majdanu u Ukrajini 2014. godine, izjavio je u petak ruski ministar vanjskih poslova Sergej Lavrov.
Podržani vanjskim silama, ovi protesti su samo još jedan pokušaj zavjere, rekao je on u emisiji ‘Great Game’ na ruskom Kanalu 1.
Tokom protekle sedmice, hiljade ljudi okupilo se u gruzijskom parlamentu u Tbilisiju kako bi protestvovalo zbog prijedloga zakona koji bi zahtijevao da se pojedinci i organizacije sa stranim finansiranjem registruju kao “agenti stranog uticaja”.
Demonstranti su izašli na ulice nakon što je prijedlog zakona, koji je predložila stranka ‘Gruzijski san’, prošao prvo čitanje. Protesti su brzo prerasli u sukobe s policijom u kojima je nekoliko policajaca povrijeđeno, a desetine demonstranata privedeno.
„To veoma liči na kijevski ‘Majdan’ puč“, rekao je Lavrov, dodajući da „nema sumnje da… zakon je bio samo izgovor za pokretanje pokušaja državnog udara“. Prema ministru, prijedlog zakona koji su predstavili gruzijski poslanici “blijedi” u odnosu na to kako su nekomercijalne organizacije regulisane u SAD, Francuskoj ili Izraelu.
Protesti u Gruziji su “orkestrirani” iz inostranstva, smatra ruski ministar, dodajući da je njihov pravi cilj stvaranje još jedne “iritantne” situacije na ruskim granicama. Ostvarujući svoje ciljeve, Zapad pokušava da žrtvuje nacionalne interese Gruzije i bliske ekonomske veze sa Rusijom, dodao je on.
Lavrov je takođe osudio EU zbog, kako je rekao, “licemernog” stava po tom pitanju. “ Cijeli niz evropskih nacija ima mnogo strožije propise u ovoj oblasti”, insistirao je ministar, dodajući da je najviši diplomata EU Josep Borrell i dalje tvrdio “ne trepnuvši okom” da je gruzijski zakon “protivreči evropskim vrijednostima” i da lišava Gruziju izgledi za ulazak u blok.
“Licemjerje je očigledno”, dodao je ministar. Ranije ove sedmice, Borrell-ov ured izdao je saopštenje u kojem je nacrt zakona “nespojiv s vrijednostima i standardima EU” i koji je “protivan navedenom cilju Gruzije da se pridruži Evropskoj uniji”. U saopštenju se takođe upozorava na “ozbiljne posledice” za odnose između Tbilisija i Brisela ako zakon bude usvojen.
Ruski ministar je također ukazao na upadljive razlike u načinu na koji EU i SAD tretiraju proteste u Gruziji i Moldaviji. Dok su podržavali demonstracije u Tbilisiju, Washington i njegovi saveznici i dalje su osuđivali slične akcije u Moldaviji, u kojoj su višemjesečni protesti zbog porasta životnih troškova i cijena energije, rekao je Lavrov.
Njegove riječi uslijedile su u trenutku kada su gruzijski poslanici odbacili kontroverzni prijedlog zakona tokom drugog čitanja, uprkos tome što su ga njegovi autori prethodno povukli. Procedura je bila neophodna da bi se zvanično pogubio. Državne vlasti su takođe najavile da će pustiti sve ljude koji su bili privedeni tokom protesta.