BEOGRAD – Promocija knjige Zlatomira Gajića “Rok pjesnik Milan Mladenović” održana je danas u Klubu knjižara – galeriji “Glasnik” u Beogradu. Osim autora, Petra Janjatovića, poznati novinar i rock kritičar, Petar V. Arbutina – izvršna direktorica Odjela za izdavanje knjiga “Glasnika” i Vesna Smiljanić Rangelov, urednica izdanja.
Glazbenik Milan Mladenović (1958-1994), frontmen poznate rock grupe “EKV – Ekatarina Velika”, jedan je od autora koji su ostvarili najveće domete srpske i jugoslavenske rock poezije, piše autor knjige Zlatomir Gajić.
Književnik je otkrio da je nova knjiga o Milanu Mladenoviću prvobitno bila njegov magistarski rad na Filozofskom fakultetu u Novom Sadu, gdje je diplomirao na Odsjeku za srpsku književnost.
Potom je s profesoricom – mentoricom razgovarao o temi svog magisterija, a prvo je želio da se radi o brojnim piscima poput Shakespearea, Dostojevskog, Marqueza, Dantea, pa i Borislava Pekića. No, profesorica ga je odvratila od te ideje, jer je o svima njima dosta napisano, te da bi bilo bolje uzeti nerazrađenu temu, pa je izbor odmah pao na Mladenovića.
“Naravno, knjiga koja je pred vama nije moj magistarski rad u izvornom obliku, jer bi onda sve bilo kraće. Napisala sam mnogo stvari, zadnje tri godine radila sam na drugom dijelu knjige, kao produžetku. magistarskog rada, gdje detaljno obrađujem sve albume u njegovom opusu kroz nekoliko skupina“, otkrio je Zlatomir Gajić koji je na naslovnici knjige napisao – „osluškujući korijene, Mladenović je u sebi prepoznao malo Orfeja, Pindara. , Pascoe, Milija, Zmaj, Branko i Lennon… I da opet, od svega stvorenog time, on može biti samo on sam.”
Zlatomir Gajić je u Novom Sadu svirao bas gitaru sa brojnim domaćim bendovima kao što su „Blu halter“, „Blu velvet“, „Ministarstvo ljubavi“, „Modern kvartet“, „Menestrel“, „Gift“, „Simić kvartet“ i „Blue“. Bird”.”, a odmalena je bio posvećen rock and rollu kao glazbenik, novinar i publicist, pisao je kolumne o rock i jazz glazbi, ali i pratio kazališnu, likovnu i književnu scenu Srbije.
Nakon uvida u osnovne elemente Milanove poetike i njezin razvoj, te utjecaj njegovih suradnika, gotovo podjednako moćnih pojedinaca i stvaralaca, slijedi individualna književnoteorijska analiza žanrovskih pjesama ovoga autora, te opsežna tipološka analiza. podjela cjelovitog opusa prema izvorima inspiracije, te pregledna analiza odabrane diskografije EKV-a, s uvidom u njezin muzikološki i književni segment.
Petar Janjatović ocijenio je da ovu knjigu o Mladenoviću kao rock pjesniku mogu čitati i razumjeti oni koji su svjedočili vremenu kada je rocker stvarao i današnji tinejdžeri koji tek polako otkrivaju grupu EKV, a
“Kada se kaže znanstveni rad, prva asocijacija je da će biti dosadan, što nikako nije slučaj s ovom knjigom”.
“Slušao sam Dama Zlatomira kako svira i jako je dobar. Pa je iskoristio dragocjeno iskustvo koje je stekao kao glazbenik da iznese insajderski pogled na funkcioniranje rock benda. S velikom je ljubavlju pisao o Milanu Mladenoviću i svim ljudima oko njega Tako je bilo jasno da je “Lemon tree” Milanova grupa, a “Sharlo Akrobata” Kojinova, što se vidjelo kasnije kada su njih dvojica osnovali svoje bendove “EKV”, odnosno “Disciplinu kičme”, istakao je Janjatović.
U završnom poglavlju daje se detaljan pregled i analiza medijske recepcije djela ovog vrhunskog rock autora, čije bezvremensko djelo ima iznimnu vrijednost i snažan utjecaj na suvremenike i mlađe generacije, sve do danas.
“Iskreno, “Šarlo akrobata” je za mene osobno bio neugodno iznenađenje, bio sam jako zbunjen kada su se pojavili. Uopće mi nije bilo jasno što se tu događa. Zlatomir je dao novo čitanje te grupe kroz analizu svih pjesama i time nas približio njihovom jedinom albumu. Svakako smo dobili cjelovitu i zanimljivu knjigu o Milanu Mladenoviću, za koju se nadam da će potaknuti ljude da sve više otkrivaju ovog rock umjetnika“, zaključio je rock publicist Petar Janjatović.
Mladenović se proslavio kao frontmen, tekstopisac, pjevač, gitarist i kompozitor rock grupe “EKV – Ekatarina Velika”, a prije ovog benda afirmirao se u kratkotrajnim bendovima “Limunovo Drvo” i “Šarlo Acrobat”, gdje je dijelio je pozornicu s Dušanom Kojićem.Kojo (“Disciplina kralježnice”) i Ivan Vdović Vd.
Petar V. Arbutina se osvrnuo na knjige o glazbi koje je nedavno objavio “Službeni glasnik”, kao i istog autora Gajića – “Rock pjesnik Branimir Džoni Štulić” (2021.) o vođi hrvatske grupe “Azra”, o bendu “Lajbah”. ” ili naslov “Vodič kroz novi val u SFRJ” glazbenika, dramaturga i novinara Vladimira Đurića Đure (vođe benda “Đura i mornari”).
“Uvijek mi je drago kad “Glasnik” objavi takve knjige, jer mi se čini da to razdoblje kulture i glazbe u bivšoj Jugoslaviji kod nas nije dovoljno osvijetljeno. Oni su bili prometeji svoga vremena, oni su nas učinili bogatijima jer svoje glazbe ispunili su našu kulturnu kartu“, rekao je Arbutina i napomenuo da je autor Gajić u pisanju nove knjige primijenio dva temeljna načela.
“Tu je znanje koje Gajić ima, koje je ogromno, a podrazumijeva se da ga pisac posjeduje, a tu je i emocionalna razina. Pišeš o nečemu što voliš, voliš, a ipak moraš biti objektivan, jer ti si subjekt, ti stvaraš djelo. Autor je uspio uspostaviti i etnosferu tog doba, vremena kojeg više nemamo, a sve kroz jednog junaka, a to je bio Milan Mladenović”, smatra Arbutina, dodajući da nova knjiga predstavlja znanstveni pristup rock and rollu.
To je i koncept autorova prethodnog, spomenutog rada o Štuliću, a to je doktorska disertacija pod naslovom “Rock poezija Žonija Štulića i njezina medijska publika”, koja je Gajiću 2018. godine donijela titulu doktora filoloških znanosti.
“Ipak, metodologija obje knjige je vrlo različita, što je naravno jako dobro, tako da autor ne koristi stalno isti koncept. Gajić je lijepo primijetio da je Mladenovićeva poezija donekle slična Branku Miljkoviću, a Margita Stefanović je rekla da je Milan postao pjesnik, da nije roker, otuda mu je studij književnosti”, podsjetio je Arbutina i izrazio veliku zahvalnost Zakladi Milana Mladenovića na pomoći u realizaciji ove knjige, te Maji Maričić, ravnateljici te i Mladenovićeve Zaklade. emotivni partner, bio prisutan.
“Knjiga je uzor i mjerilo za kasnija proučavanja Mladenovića i tog vremena, za nove generacije. Iskreno se nadam da će se nakon ove pojaviti još knjiga o Mladenoviću, ne zato što ova možda nije dovoljna ili dobra, naprotiv. , ali o njemu se ipak mora pisati”, analizirao je Arbutina i na kraju poentirao.
“Rock glazba nikada nije bila zabava, nego pogled na svijet. Ili u njoj sudjeluješ ili ne. Kao ni punk, nije bila pobuna, nego baš kao rock and roll – pogled na svijet”, zaključio je Arbutina ispred “Službenom glasniku”.
Grupa “Charlotte acrobata” objavila je izdanja – “Paket aranžman” – Razni izvođači (1981), učešće sa “Idolima” i “Električnim orgazmom”, te “Bisterji ili tuplji čovjek biva kad…” (1981) za diskografsku kuću. “Jugoton”. Zatim je sastav „Katarina II“ izdao album „Katarina II“ (1984.), da bi EKV – Ekatarina Velika objavila – „Ekatarina Velika“ (1985.), „S vjetrom uz lice“ (1986.), „Ljubav“ (1987.). ), “Samo par godina za nas” (1989), “Dum dum” (1991), “Netko nas gleda” (1993).
Mladenović je bio i dio projekta “Rimtutituki” pod nazivom “Slušaj ‘vamo” (Radio B92, 1992), kao i revolucionarnog albuma “Dah anđela”, ambijentalnog izdanja snimljenog u Brazilu (Imago Records, 1994), godine. tandem s kolegicom Mitrom Subotić Sub.
Podsjetimo, istoimena Zaklada ustanovila je i nagradu “Milan Mladenović”, koja se od 2019. dodjeljuje za najbolju pjesmu, a do sada su laureati bili – domaće grupe “Artan Lili”, Dram”, “Ana & The Djanges” i makedonska glazbenica Dina Jashari.