Naime, Europska pučka stranka usvojila je rezoluciju koju je HDZ podnio njezinom Kongresu uz sitne izmjene, piše Dnevnik.ba.
Dovoljno je da pogledate boldirani dio teksta, koji se tiče izbornog zakona, a u kojemu se navodi poziv “na brzo rješavanje izbornih reformi na sveobuhvatan način, u skladu sa zahtjevima članstva u EU. Izborne i ustavne reforme, u skladu s načelima EU i odlukama međunarodnih i Ustavnog suda, što uključuje ravnopravnost tri konstitutivna naroda, ostalih i svih građana.”
Dakle, EPP poziva na implementaciju presuda međunarodnih i Ustavnog suda BiH, baš kao i politički lideri Hrvata u BiH i Hrvatskoj, naglašavajući pritom ravnopravnost triju konstitutivnih naroda.
Ono što Bošnjaci slave je izostavljanje termina legitimno predstavljanje, odnosno dviju rečenica u kojima se ovaj termin navodi.
Legitimno predstavljanje je komplementaran pojam s realiziranom konstitutivnošću naroda, odnosno konzumiranjem iste, riječ je dakle o sličnoznačnim pojmovima koji podrazumijeva jedan drugog. Kad EPP ne bi podržao legitimno predstavljanje, ne bi podržavao jednakopravnost konstitutivnih naroda, niti presudu Ustavnog suda Bosne i Hercegovine koja poziva na osiguranje legitimnog predstavljanja.
EPP je, dakle, uklonio redundanciju iz svog teksta. Ono što je izrazio kroz 4-5 rečenica, izrazio je kroz dvije, s istim značenjem.
Definicija redundancije sa stranice enciklopedija.hr: “Višak obavijesti u komunikaciji radi sigurnijega prenošenja obavijesti, sprječavanja nesporazuma i boljega nadzora nad prenošenjem obavijesti. Postoje neredundantni i redundantni kodovi. Kod neredundantnih kodova gubitak svakoga pojedinog elementa uzrokuje gubitak obavijesti, dok se kod redundantnih kodova mogu izgubiti pojedini elementi, a da ne dođe do gubitka obavijesti. Jezik je nužno redundantan kod jer je pri svakoj ljudskoj komunikaciji prisutna i određena količina buke u priopćajnome kanalu. Ta buka može biti fizička, stvarna buka, ali može biti i buka u prenesenome smislu (npr. dekoncentriranost primatelja). Unatoč buci primatelj će ispravno primiti poruku ako postoji dovoljna količina redundancije.”
______________________________________________________________
“NACRT hitne rezolucije br. 6 koje je HDZ / Hrvatska podnio Kongresu EPP-a,
Rotterdam (Nizozemska), 31. svibnja – 1. 2. lipnja 2022
“Europska perspektiva Bosne i Hercegovine”
U kontekstu drastično pogoršanog sigurnosnog okruženja u Europi uvjetovanog neviđenom agresijom Ruske Federacije na Ukrajinu, Europska unija mora spriječiti moguće nove negativne scenarije i uložiti napore da usmjeri jugoistočnu Europu prema ubrzanom prihvaćanju temeljnih europskih vrijednosti.
Kako je zaključeno u Rezoluciji o hitnoj situaciji EPP-a na Kongresu EPP-a u Zagrebu 2019., “Zapadni Balkan ostaje regija od strateške važnosti za EU jer stabilnost, gospodarski i društveni razvoj regije imaju izravne posljedice za EU”. Pri tome proces pristupanja igra ključnu ulogu u osiguravanju transformacije Bosne i Hercegovine u stabilnu i dobro funkcionirajuću europsku državu.
1. EPP je zabrinut zbog nedostatka reformi koje bi trebale biti usvojene u skladu s četrnaest ključnih prioriteta postavljenih u Mišljenju Europske komisije. Za dobivanje statusa kandidata, EPP čvrsto vjeruje da je potrebno što prije provesti barem nekoliko prioriteta, među kojima je od posebne važnosti izborna i ustavna reforma, kao i osiguranje funkcioniranja svih državnih institucija. Paralelno bi se trebao postići značajan napredak u provedbi drugih vitalnih reformi kao što je jačanje mehanizama koordinacije o pitanjima EU, osiguravanje učinkovite koordinacije i kapaciteta za upravljanje granicama i migracijama te provedba antikorupcijskih mjera.
2. EPP pozdravlja zaključke sastanka Europskog vijeća od 24. do 25. ožujka 2022. o Bosni i Hercegovini. EPP podržava nastavak posjeta predsjednika Europskog vijeća Sarajevu, čime se potvrđuje najviši stupanj angažmana u postizanju dogovora o izbornoj i ustavnoj reformi. Također pozdravljamo napore svih institucija, uključujući Europsku komisiju, Europsku službu za vanjske poslove, Ured visokog predstavnika i Venecijansku komisiju, da pomognu političkim liderima u Bosni i Hercegovini da pronađu konsenzus. Pozdravljamo korake koje su poduzeli čelnici BiH i zastupnici da postignu političke dogovore i usvoje zakonske izmjene kojima je omogućeno održavanje lokalnih izbora u Mostaru u prosincu 2020. godine, naglašavajući multikulturalnu stvarnost BiH.
3. Oštro osuđujemo najnovije neprihvatljivo huškanje koje dovodi u pitanje teritorijalni integritet, jedinstvo i suverenitet zemlje. Svako neustavno secesionističko djelovanje, koje izlazi iz ustavnog i zakonskog okvira, mora prestati, a trenutna blokada institucija mora se odmah prekinuti kako bi se Bosni i Hercegovini omogućilo da se uhvati u koštac s potrebnim reformama i dalje slijedi svoju EU perspektivu.
4. EPP podržava politički dijalog kojem se mora dati prioritet u odnosu na blokiranje najvažnijih političkih procesa i reformi, čime se produžava politička kriza koja predstavlja potencijalni rizik za demokraciju, stabilnost i vladavinu prava u Bosni i Hercegovini.
5. EPP poziva na brzo rješavanje izbornih reformi na sveobuhvatan način, u skladu sa zahtjevima članstva u EU. Izborne i ustavne reforme, u skladu s načelima EU i odlukama međunarodnih i Ustavnog suda, što uključuje ravnopravnost tri konstitutivna naroda, ostalih i svih građana.
6. EPP poziva sve političke čelnike i institucije u Bosni i Hercegovini da daju svoj konstruktivan doprinos osiguravanju poštenih izbora i da u ovaj proces uključe sve sestrinske stranke EPP-a.”/HMS/