Predstavnik ove organizacije Milan Sitarski kazao je nakon sastanka kako i unutar organizacija civilnog društva u BiH postoje različita mišljenja o prioritetima i načinu rješavanja otvorenih političkih pitanja u BiH. Ta mišljenja, kaže Sitarski, treba harmonizirati, a ne ukidati i stvarati lažnu sliku o homogenom civilnom društvu u BiH.
-Nažalost bio sam usamljen u promišljanju o fokusu nužnosti izmjena Izmjena izbornog zakona BiH uz osiguranje načela legitimog predstavljanja konstitutivnih naroda u Predsjedništvu BiH i Domu naroda. S druge strane, drago mi je da su europarlamentarci shvatili kako postoji diverziteta unutar civilnog društva u BiH, odnosno da ono nije homogeno kako im se predstavlja. Drugi predstavnici civilnog društva smatraju da korupcija i transparentan izborni proces imaju prioritet. Ja smatram da to jesu važne i legitimne teme, ali one su kronične. Po meni je trenutačno najvažnije donijeti Izborni zakon koji će osigurati provedbu presuda Ustavnog suda BiH i Međunarodnog suda za ljudska prava da bi uopće mogli održati izbore u listopadu ove godine, kaže Sitarski.
Iako je, kako se navodi iz ove organizacije, bio usamljen u nastojanjima da se načela legitimnog predstavljanja i konstitutivnosti naroda ugrade u Izborni zakon BiH, Sitarski je kaže zadovoljan pozornošću koju je dobio od europarlamentaraca.
-Oni su daleko od nezainteresiranosti za pitanja legitimnog predstavljanja i konstititivnosti, izjavio je predstavnik Instituta za društveno politička istraživanja (IDPI) iz Mostara.