Ured visokog predstavnika u BiH (OHR) za dva i pol desetljeća postojanja na plaće svojih šefova i ostalog osoblja, te na tekuće troškove, potrošio je više od 300 milijuna KM.
Prema službenim podacima sa stranica OHR-a, ovogodišnji proračun te institucije je 5.327.627 eura ili oko 10.400.000 KM, što okvirno pokazuje da je za 25 godina potrošeno 260 milijuna KM, objavio je Glas Srpske.
Međutim, ako se zna da je ranijih godina proračun OHR-a bio i višestruko veći od ovogodišnjeg, jasno je da su zemlje donatori, koje svojim sredstvima financiraju rad OHR-a, za te namjene izdvojile više od 300 milijuna KM.
Izaslanica SNSD-a u Klubu Srba Doma naroda BiH Dušanka Majkić kaže kako ne bi bio problem što je potrošen toliki novac da je OHR mandat koji mu je povjeren iskoristio na pravi način i napravio vidljive rezultate. Majkić je navela da Vijeće za provedbu mira (PIC) treba pitati jesu li zadovoljni rezultatima onoga za što su njihove zemlje izdvojile toliki novac.
“Vjerujem da će vam iz OHR-a odgovoriti da mir nije nipošto skup i s tim se slažem, ali ako je mandat visokih predstavnika da doprinose izgradnji mira, smatram da bi mnogo veći doprinos tom cilju dali da su pomogli i ohrabrili neke strane investitore da dođu u BiH”, istaknula je Majkić.
Politolog Ljubinko Jović kaže da je 25 godina poslije potpisivanja Daytonskog mirovnog sporazuma više nego jasno da su se sredstva potrošena na rad OHR-a mogla iskoristiti na drugi način, koji bi dao opipljivije rezultate i nešto od čega bi građani imali koristi. Prema službenim podacima, OHR u BiH financira se na način da EU izdvaja 54 posto, SAD 22 posto, Japan 10 posto, Kanada tri posto, Organizacija islamske konferencije 2,5 posto, Rusija 1,2 posto i ostali 6,9 posto.
To znači da je EU za rad OHR-a do sada izdvojila oko 160 milijuna KM, SAD oko 65, a Japan 30 milijuna KM.
Ured visokog predstavnika za Bosnu i Hercegovinu (OHR) je vodeća organizacija za civilni aspekt provedbe mira u Bosni i Hercegovini. Daytonskim mirovnim sporazumom, koji je potpisan 1995. godine, visoki predstavnik za BiH je u ime međunarodne zajednice zadužen da nadgleda provedbu civilnih aspekata mirovnog sporazuma u BiH. Aktualni visoki predstavnik Valentin Inzko, već 11 godina obnaša tu dužnost, a za svoj (ne)rad dobiva vrlo visoku plaću.
Podsjetimo, još krajem 2018. godine Željana Zovko, zastupnica u Europskom parlamentu Zastupnica u Europskom parlamentu tražila je Europske komisije odgovore na pitanja o financiranja OHR-a te upozorila kako BiH s OHR-om neće daleko napredovati. Založila se da OHR ostane, ali da se izmjesti iz BiH i da se plaće apsolutno smanje jer nije moguće imati plaću povjerenika u Europskoj komisiji od 24.000 € u jednoj zemlji i da apsolutno nikome ne odgovarate za ne napredak te zemlje.
Kako su pritužbe na ne(rad) OHR-a i njegovu neučinkovitost sve veće očito je da će se, kao što je opetovala zastupnica Zovko, morati uraditi detaljna analiza na razini EU na koji način se troši novac za predstavnike međunarodnih institucija i koliko su one (ne)učinkovite.
A koliki je to bio aparat i koliko je trošio novaca za vrlo mali ili nikakav učinak, a koji se svejedno “knjiži” kako pomoć BiH, govore i podatci o broju zaposlenih i proračunu. Čak 700 različitih činovnika radilo je u OHR-u 2002. godine, a danas je ostalo 92 zaposlenika. Tih godina proračun je iznosio čak 25 milijuna eura, što otprilike odgovara proračunu Mostara. Danas OHR raspolaže od 5,3 milijuna eura, a to je veći proračun koliko ima veliki broj općina u BiH.