Dok su navodno kanadski dužnosnici objašnjavali da pošiljke virusa Ebola i Henipeh u Kinu nisu povezane sa izbijanjem koronavirusa, jedan je epidemiolog opisao razvoj događaja kao “alarmantan”.
Pošiljka virusa ebole i henipeha poslana je iz Nacionalne laboratorije za mikrobiologiju , Kanada, na Institut za virusologiju Wuhan početkom 2019. godine, prije nego što je izbila globalna koronavirusna kriza, piše logično.com
Mediji također napominju da je “jedna od naučnica koja je uklonjena iz laboratorija u Winnipegu zbog istrage RCMP-a prošlog jula” očigledno odgovorna za izvoz patogena, dodajući da su dr Xiangguo Qiu, njen suprug Keding Cheng i njeni studenti iz Kine uklonjeni iz „kanadskog laboratorija nivoa 4 zbog mogućeg „kršenja sigurnosti“.
Kanadski dužnosnici insistirali su da pošiljka nije povezana sa izbijanjem COVID-19 ili istraživanjem vezanim za pandemiju.
“Administrativna istraga nije povezana sa isporukom uzoraka virusa u Kinu”, izjavio je Eric Morrissette, šef odnosa sa medijima za Health Canada i Kanadsku agenciju za javno zdravlje. “Kao odgovor na zahtjev Instituta za virusologiju Wuhan za virusne uzorke virusa ebole i henipah, Agencija za javno zdravlje Kanade (PHAC) poslala je uzorke u svrhu naučnog istraživanja 2019.”
Međutim, profesor prava i epidemiolog sa Univerziteta u Otavi po imenu Amir Attaran, ovaj je događaj nazvao “alarmantnim” i čak “potencijalno opasnim po život”.
“Imamo istraživača koga je RCMP uklonio iz najviše sigurnosne laboratorije koju Kanada ima iz razloga koje vlada ne želi da objelodani. Sigurnosna informacija ostaje tajna”, razmišljao je. “Ali ono što znamo je da je ona, prije njenog uklanjanja, poslala jedan od najsmrtonosnijih virusa na Zemlji i više njegovih vrsta da maksimizira genetsku raznolikost i maksimizira ono što bi eksperimentatori u Kini mogli da urade sa tim, u laboratoriju u Kini koja izvodi opasne funkcionalne eksperimente. A sve to ima veze sa kineskom vojskom.”
Dok medij opisuje porast funkcionalnih eksperimenata koji uključuju prirodni patogen koji je „doveden u laboratoriju, napravljen da mutira, a zatim procijenjen da li je postao smrtonosniji ili zarazan“, Attaran napominje da se većina zemalja suzdržava od obavljanja takvih eksperimenata, jer ih se smatra previše opasnim.
“Laboratorija Wuhan ih radi i mi smo ih snabdjevali virusima Ebola i Nipah. Ne treba biti genije da se shvati da je ovo nepromišljena odluka”, rekao je. “Izuzetno sam nezadovoljan kada vidim da je kanadska vlada podijelila taj genetski materijal.”
Kina je postala prva zemlja na svijetu koja se suočila sa koronavirusnom krizom pošto je epidemija COVID-19 prvi put prijavljena u njenoj provinciji Hubei. Posljednjih mjeseci, Washington je više puta optuživao Peking da zadržava informacije o epidemiji u ranim fazama, optužujući ga za širenje bolesti – optužbe koje Kina oštro demantira.