Izaslanici Doma naroda Parlamenta BiH odbili su k znanju primiti godišnje izvještaje Visokog sudskog i tužiteljskog vijeća (VSTV) za 2017. i 2018. godinu, a tijekom rasprave mahom su izaslanici ukazivali na brojne probleme unutar pravosuđa općenito.
Izaslanik Kluba Srba Mladen Bosić (Srpska demokratska stranka – SDS) pozvao je na uspostavljanje veće kontrole u pravosuđu kako bi se osiguralo da ne budu pod kontrolom politike ili drugih interesnih grupa.
Za njega je zloupotreba pravosuđa veća nego u drugim oblastima te je podsjetio da je Zastupnički dom imao 2018. godine posebnu sjednicu, a tada je zaduženo da se u roku od dva mjeseca donese novi zakon o VSTV-u no to se nije dogodilo i nitko ništa nije uradio.
– To znači da ne postoji politička volja da se riješi stanje u pravosuđu – kazao je istovremeno ocjenjujući da je upravo pravosuđe uvjerljivo najveći problem BiH te smatra da bi sve bilo drugačije i dok se to ne promijeni nema šanse da BiH ima bolji i napredniji sustav.
Dopredsjedatelj Doma iz Kluba Bošnjaka Bakir Izetbegović istaknuo je da je nepristrano i neovisnopravosuđe potrebno BiH, te da suci i tužitelji moraju biti osobe od neupitnog integriteta i povjerenja, ali smatra da u bh. pravosuđu to nije tako.
Problematizirao je i nacionalnu zastupljenost u pravosudnim institucijama, pitajući je li moguće da iz nekog naroda nema kompetentnih ljudi da budu na tim mjestima, upozoravajući na nezastupljenost Bošnjaka na rukovodećim mjestima u državnim pravosudnim institucijama.
Izaslanik Kluba Srba Sredoje Nović (Savez nezavisnih socijaldemokrata – SNSD) kao pitanje koje treba promijeniti naveo je proceduru primanja k znanju izvješća jer smatra da je to odlična floskula da se na političkoj sceni sukobljavaju političke strukture u borbi za pravosudne rukovoditelje.
Mišljenja je da generalno nema dijaloga unutar BiH o brojnim temama pa tako ni o pravosuđu, ocjenjujući da je u toj oblasti potrebna cjelovita i sveobuhvatna reforma, ali da se ona provodi na bazi struke.
Zanima ga, kaže, i odnos pravosuđa, posebno tužiteljstava i policije, jer nikada nije bilo više sukoba između policijskih struktura i javnih tužiteljstava nego je to sada slučaj.
Izaslanik Kluba Bošnjaka Munib Jusufović (Savez za bolju budućnost – SBB) kaže da je za stanje u pravosuđu odgovorana i međunarodna zajednica, ali za njega je najvažnije da pred zakonom svi budu isti jer sada bi svi mogli izraziti nezadovoljstvo tim sistemom upravo zbog nejednakosti.
Izaslanik Kluba Hrvata Bariša Čolak (Hrvatska demokratska zajednica – HDZ) smatra da je odgovornost za stanje u pravosuđu i na zakonodavnim tijelima bez obzira što tko o tome mislio.
Nakon izaslaničke rasprave obratio se predsjednik VSTV-a Milan Tegeltija koji tu dužnost obavlja već šest godina, kazavši da se o svemu treba razgovarati jer je odgovornost na VSTV-u i njemu kao rukovoditelju te institucije, ali je i na parlamentima i izvršnoj vlasti.
Mišljenja je da se samo u partnerstvu može unaprijediti sustav, ocjenjujući da je pravosuđe daleko od savršenog te da kakvo god da je postoji prostor za unapređenje.
– Proračun Suda BiH je daleko najveći od ostalih sudova, uvjeti rada su na europskoj razini, a sudovi u entitetima rade u lošijim uvjetima i bave se građanskim i upravnim stvarima i imaju mnogo veći broj predmeta, dok se Sud BiH bavi složenijim predmetima – pojasnio je.
Odgovarajući na pitanja o reviziji Zakona o VSTV-u, podsjetio je da je 2017. godine dostavljena inicijativa za izmjene zakona predviđene su i izmjene u smislu odgovornosti, ali naglašava da u konačnici parlament donosi zakon.
Za odnos pravosuđa i policije kazao je da je jedan od najvažnijih i istovremeno je najveći problem kaznenog gonjenja i borbe protiv korupcije i organiziranog kriminala kazavši da je ta veza oslabljena, a krivica je na obje strane.
Govoreći o procesuiranju ratnih zločina podvukao je da je za njega svaki zločin zločin, a svaka žrtva je žrtva te sve žrtve i zločinci trebaju biti isto tretirani, zaključujući da je to jedini princip koji on zastupa./HMS/