Svaki emotikon opisuje određenu emociju ili, ponekad, objekt. Recimo, širok osmijeh :D, iznenađenje :-O ili srce <3.
Kulture na istoku i zapadu imaju drukčije setove emotikona. Zapadne se čita tako što nagnete glavu na jednu stranu, s lijeva na desno, dok istočnjačke ne morate rotirati i povremeno koriste nelatinične znakove.
Počeli su ih koristiti 1982. godine, nakon što je šala vezana uz fizikalni eksperiment sa svijećom i živom na Sveučilištu Carnegie Mellon pošla po krivu. Računalni znanstvenik Scott E. Fahlman predložio je da se ubuduće sve šale na oglasnoj ploči označe s :), a ozbiljne objave s :(. Korištenje emotikona (što je skraćenica od izraza emotion icons) s Carnegija se brzo proširilo po webu.
Emoji su piktogrami, male slike koje mogu prikazivati bilo što od nasmiješenog lica preko manga do čika cigarete. Svake godine pojavljuju se novi. Riječ dolazi iz japanskog, u kojem e znači slika, a moji slovo ili znak.
Nekoliko tisuća emojija ima odgovarajuće kodove u Unicodeu, standardu za enkodiranje, tako da ih mogu prepoznati i odgovarajuće prikazati u aplikacijama za brbljanje, na društvenim mrežama i drugdje. Oni na Androidu i iPhoneu se ponešto razlikuju međusobno.
Što je onda smješko ili smajli?
Općenito govoreći, smješko ili smajli je grafički prikaz nasmiješenog lica u bilo kojem obliku, od originalnog 🙂 do onog kojeg odabirete tijekom razgovora u WhatsAppu. Izvorni smješko bio je žuto nasmiješeno lice osmišljeno 1963. godine, koje je u međuvremenu postalo simbolom rave kulture. Ali kad su se emotikoni pojavili u sobama za brbljanje počeli smo ih zvati smajlijima.
Kad su emoji zamijenili emotikone?
Shigetaka Kurita, tada dizajn sučelja za japanski telekom, napravio je prvi popularni emoji 1999. BIlo je to – srce. Postojali su oni i ranije, ali tek su od te godine počeli bivati popularni nakon što su ih mobilni operateri počeli dodavati u programe za brbljanje. U prvom setu bilo ih je ukupno 176. Od 2010. uvršteni su u standard Unicode, što je Appleu, Googleu i drugima omogućilo uvrštavanje na njihove uređaje.