Petak, 15 studenoga, 2024

Sudske odluke ponovno izazivaju političke potrese u BiH

Vrlo
- Advertisement -

Ustavni sud Bosne i Hercegovine odbacio je kao nedopušten zahtjev predsjedateljice Zastupničkog doma Parlamentarne skupštine BiH Borjane Krišto za ocjenu ustavnosti upute Središnjeg izbornog povjerenstva BiH kojim je određen način raspodjele mandata u Domu naroda Parlamenta FBiH, piše Večernji list BiH.

Opet neustavan

– Ustavni sud smatra da iznesena argumentacija podnositeljice zahtjeva nije mogla dovesti u sumnju stavove Ustavnog suda koji su zauzeti u odluci broj U 24/18 od 31. siječnja 2019. godine, a koji se mogu primijeniti (i) na navode iz predmetnog zahtjeva za ocjenu ustavnosti – piše u odluci. To znači da odluka SIP-a o raspodjeli mandata ostaje na snazi, a još ranije zahtjevi drugih apelanata za ocjenu ustavnosti ovog dokumenta SIP-a također nisu prihvaćeni. Sve upućuje na to da će Dom naroda Parlamenta Federacije BiH u aktualnom sazivu ostati, odnosno da neće biti sudskih odluka koje bi dovele u pitanje njegov legalitet. Tomu u prilog ide i odluka Ustavnog suda da nedopuštenim proglasi zahtjev Suda Bosne i Hercegovine za ocjenu kompatibilnosti upute o izmjeni i dopunama istog dokumenta SIP-a zbog nenadležnosti Ustavnog suda BiH.

Još jedna jučerašnja odluka Ustavnog suda BiH izazvala je brojne polemike u zemlji. Naime, Ustavni sud je ponovno proglasio neustavnim obilježavanje 9. siječnja kao Dana Republike Srpske. Suci Ustavnog suda izjašnjavali su se o zahtjevu devet bošnjačkih izaslanika Vijeća naroda Republike Srpske za ocjenu ustavnosti spornog članka Zakona o Danu RS-a. Ustavni sud je i ovaj put uvažio zahtjev i proglasio neustavnim odredbu kojom je taj dan označen kao praznik.

Stavovi i reakcije

U obrazloženju se navodi kako je osporena odredba ukinuta i određeno je da prestaje vrijediti idućeg dana od dana objavljivanja odluke u Službenom glasniku Bosne i Hercegovine. Ustavni sud se u odluci pozvao na relevantne stavove iz svojih ranijih odluka. Pri tome je Ustavni sud naglasio da se ni predmetnom odlukom, kao ni ranijom odlukom, ne dovodi u pitanje postojanje samog praznika Dan Republike Srpske.

Također, ni tom odlukom, a ni odlukom broj U 10/16 ne dovodi se u pitanje, ne isključuje i ne ograničava nadležnost Narodne skupštine RS-a da raspiše referendum o tome kojeg datuma će se proslavljati Dan Republike Srpske.

Ustavni sud BiH je 26. studenoga 2015. godine utvrdio da je neustavan 9. siječnja kao Dan RS-a. Vlasti RS-a naknadno su usvojile izmijenjeni Zakon o praznicima, kojim je ukinut vjerski karakter Dana RS-a, ali ne i sam datum. Očekivano, reakcije na jučerašnju odluku Ustavnog suda su različite. Dok bošnjački politički predstavnici pozdravljaju odluku Ustavnog suda BiH, srpski dužnosnici je krizi raju i poručuju kako neće odustati od proslave 9. siječnja kao Dana RS-a. Poručuju kako je odluka politička i da je tempirana baš kada se treba formirati vlast na razini države BiH. U reakcijama iz RS-a se navodi i kako je Republika Srpska starija više od tri godine i od Ustavnog suda BiH i od “ovakve Bosne i Hercegovine”./HMS/

- Advertisement -

14656 KOMENTARI

guest

14.7K Mišljenja
Najstariji
Najnovije Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
Последняя новост

Rođen ko Hrvat al ziđe k’o Bošnjak

Tužiteljstvo Sarajevske županije provodi istragu protiv ministra komunalnog gospodarstva, infrastrukture, prostornog uređenja, građenja i zaštite okoliša u Vladi Sarajevske...
- Advertisement -
- Advertisement -

More Articles Like This

- Advertisement -