Petak, 22 studenoga, 2024

Obilježavamo 180 godina od prvog selfija u povijesti

Vrlo
- Advertisement -

Najpoznatiji rani selfi svakako je onaj koji je velika kneginja Anastasija Nikolajevna napravila ispred svog ogledala u listopadu 1914. godine, ali nju je za točno 75 godina preduhitrio danas malo poznati pionir fotografije.

Prije nekoliko godina svi su pričali o selfijima, o kojima više nitko ne priča, i to iz jednog dobrog razloga: selfiji su sada svuda oko nas i skoro svaka treća slika koju vidite na društvenim mrežama je selfi.

Pa zašto bi se onda o tome govorilo, kad je to postalo normalno?

Nitko ni o struji ne priča sve dok ne dođe do „prekida snabdijevanja električnom energijom“, zar ne?

Ali ono što je posebno interesantno u vezi sa selfijem kao fotografskom formom leži u tome što je nekako očigledna, a opet tako kasno „otkrivena“, i to tek s pojavom prednjih kamera na pametnim telefonima protekle decenije.

To je posebno nevjerojatno ako se ima u vidu jedna činjenica koja glasi: prvi fotografski portret i prva namjerna slika na kojoj se nalazi čovjek bila je selfi.

Kažemo „namjerna slika na kojoj se nalazi čovjek“ zato što su se na slici pariškog Bulevara du Tampl autora Louisa Daguerrea sasvim slučajno zadesila dvojicu ljudi.

U pitanju su bili čistač cipela i njegova mušterija koji su dovoljno dugo stajali u istom položaju da budu uhvaćeni na snimku, jer je vrijeme ekspozicije trajalo dvanaestak minuta (zbog čega se ne vidi promet, iako je bila u pitanju prometna prometnica).

A ovaj prvi namjerni fotoportret, koji je ujedno i prvi selfi, djelo je američkog pionira fotografije Roberta Corneliusa, (1809.-1893.), čovjeka rođenog u Philadelfii.

Njegov otac je 1783. godine emigrirao iz Amsterdama.

Robert se u mladosti posebno zanimao za kemiju, a 1831. počeo je raditi kod oca u radionici za poliranje srebra i metala.

Interesiranje za fotografiju javilo mu se nakon što ga je pronalazač i fotograf Joseph Saxton zamolio za izradu srebrene pločice za njegov dagerotip. Dagerotipija je jedna od prvih fototehnika koju je razvio upravo  Louis Daguerre.

Cornelius je baš tehnikom dagerotipije izradio ovaj selfi koji vidite, i to ispred očeve radnje kada je imao 13 godina, u listopadu 1839.

Vrijeme ekspozicije u njegovom slučaju trajalo je između 10 i 15 minuta i tjekom tog perioda morao je sjediti nepokretan da bi bio uslikan.

Na drugoj slici koju smo priložili možete vidjeti najpoznatiji rani selfi, onaj koji je u listopada 1914. godine ispred svog ogledala izradila velika kneginja Anastasija Nikolajevna.

Corneliusov portret nije u užem smislu selfi jer on nije u rukama držao aparat, ali Anastasijin jeste. Ipak, nju je u tom smislu preduhitrila nepoznata žena koja se oko 1900. godine, također, slikala u ogledalu.

- Advertisement -

14656 KOMENTARI

guest

14.7K Mišljenja
Najstariji
Najnovije Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
Последняя новост

EPPO TI MATER: Znaš onaj vic? Idu Petrač i Zrikavac i sretnu Malog..

https://youtu.be/VEDJRnVDPLQ U prvom djelu najnovijeg od novih Prime Timeova donose vijesti o suradnicima Donalda Trumpa, kao i o vrsti koja će naslijediti čovječanstvo...
- Advertisement -
- Advertisement -

More Articles Like This

- Advertisement -