- Premda je ton ove priče humanistički, postavlja se pitanje , kako je moguće da od svih medija u BIH ISIL dame pišu upravo RSE-u?
- Hoće li ISIL dame nakon što uđu u popis stanovnica kantona Sarajevo ući u statistički obračun PDV-a tako da će ostatak FBIH njima i njihovoj djeci plaćati dječji doplatak puta koeficijent 2.0
- Hoće li ISIL dame i njihova djeca, sutra birati Hrvatima Komšića, i popunjavati hrvatski i srpski klub Doma naroda?
- Hoće li se i sutra, kad se ISIL dame vrate, i njihova djeca, i njima Peđa Kojović morati pravdati da nije četnik i da nosi ružu Aliji na grob?
- Možemo li dobiti jamstvo da ISIL dame Zvonimir Jukić i Slavo Kukić neće uposliti na FTV kao voditeljice na FTV?
- Može li nam netko zajamčiti da one sutra neće nositi nove banere na Komšić skupovima na kojima će pozivati na ubojstvo predsjednika Čovića i silovanje Kolinde Grabar Kitarović kao što to čine normalni građani u boljem dijelu BIH?
- Može li nam savjetnik g. Komšića Nihat Habibi zajamčiti da ISIL dame neće slati na hrvatsku obalu i s njima prijetiti uništenju turističke sezone u RH?
- Ako su ovi odgovori takvi da vode ka miru, a ne nasilju, i ako RAK u BIH dokine pravo RSE-u za daljnjim fašiziranjem hrvatske i srpske političke misli u BIH, apeliramo na g. Bakira da osigura povratak ISIL damama u BIH, kao i njihovoj djeci, i izvuče te ljude iz nevolje. Te da ih uključi u projekte reintegracije. Al prvo dokinite ISIL TV. Kao znak dobre volje. Nije fora da pristupamo EU a da nam javna TV kuća jeste ISIL TV kuća. Ili barem da ISIL TV zamjeni uredništva naših javnih medija. Tolerantniji su i demokratičniji.
Društvo u kampu su joj još dvije Bosanke koje su s njom od rujna 2017. godine, otkad su pobjegle iz tzv. Islamske države.
“Nakon bijega iz ISIL-a predale smo se Kurdima, koji su nas uzeli, a potom nas stavili u kamp. Tu boravimo približno dvije godine. Ja sam jedna od bosanskih državljanki koja se nalazi u kampu na sjeveroistoku Sirije. Imam dvoje djece. Sa mnom se nalaze još dvije bosanske državljanke, jedna ima četvero, a druga troje djece. Mi smo otišle pod pritiskom i silom naših muževa, ne svojevoljno. Ja sam imala samo 18 godina kad sam otišla, bilo me mnogo strah posljedica koje će uslijediti ako ne odem, a druge dvije žene su bile pod pritiskom zbog svoje djece i mogućih posljedica također”, navela je u pismu.
Definitivnim slomom tzv. Islamske države u Siriji i Iraku, militante organizacije kojoj se priključilo na desetine tisuća stranih boraca s porodicama iz svih dijelova svijeta između ostalih i iz Bosne i Hercegovine, ostalo je neriješeno pitanje stranih državljana, nekad pripadnika ISIL-a, sada izbjeglica ili zatvorenika u kurdskim kampovima.
Bosna i Hercegovina suočila se s ovim problemom kad su obitelji ove tri žene započele proces njihova povratka. Od tada do danas, formirano je Koordinacijsko tijelo za povratak ISIL-ovaca, njihovih žena i djece iz Sirije, ali nitko se još nije vratio. Najveći problem jeste nemogućnost suradnje s kurdskim vlastima, a prema posljednjim informacijama, intenzivno se radi na rješenju ove situacije, uz pomoć međunarodnih organizacija i SAD-a.
Iako je teško govoriti i točnom broju bosanskih državljana, smatra se da su u Siriju i Irak od 2012. do 2017. godine otišla 172 muškarca iz Bosne i Hercegovine i više od 60 žena, s oko 60 djece. Mnoga djeca bh. državljana rođena su u Siriji te nisu dio ove statistike.
“Nas tri, bosanske državljanke, apeliramo da nas Bosna i Hercegovina vrati natrag i našu maloljetnu djecu u normalan život, koji smo nekad imali. Spremni smo podnijeti i sudski proces, koji će sigurno uslijediti, prilikom povratka u našu državu.
Još jednom, hvala”, napisala je 22-godišnja Sarajka.
Nju je u Siriju odveo muž kad je imala 18 godina. Nakon što je poginuo, ona se morala udati za drugog muškarca iz BiH. Prvo dijete rodila je na teritoriji “Islamske države”, drugo u kurdskom kampu, u travnju 2018. godine, gdje je stigla nakon pokušaja bijega iz IS-a.
”Mi priznajemo svoju ogromnu grešku, koju smo napravile došavši u Siriju i sada se kajemo zbog toga. Dokaz toga jeste upravo bijeg iz ISIL-a. Zašto smo izašli tek 2017 godine?