BH mediji kada pišu o borcima ISIL-a poput recimo portala Žurnal info, koriste namjerne eufemizme, te se pripadnost ISIL-u prikriva sintagmama “borci na stranim ratištima” “pripadnici raznih terorističkih frakcija”. Od javnosti se iz nekog razloga prikriva činjenica da je ogromna većina, preko 97% BH državljana u Siriji otišlo ne u “razne terorističke frakcije”. Otišli su u ISIL. Kazna za ubijanja kroz ISIL u BIH je oko tri godine.
Nadalje, treba postaviti pitanje, ako je 76 poginulo, koliko ih je još tamo? Koliko ih je u BIH? Ako u BIH ima registrirano nekoliko stotina pripadnika ISIL-a koliko ima simpatizera koji se nisu outali? Je li grijeh reći da u BIH ima nekoliko tisuća što javnih što tajnih simpatizera ISIL-a? Hoće li oni s vremeno postati manja grupacija ili veća?
Zna li itko u ovoj zemlji u kojoj živimo koliko je pristalica ISIL-a izišlo ili izlazi na izbore?
Pretpostaviti je da na izbore izlaze i oni.
To znači da BH ISIL-ovci u BIH imaju svoje političke predstavnike.
To znači da su građani BIH, bez obzira koje nacije bili, Bošnjaci. Hrvati, Srbi, prisiljeni koalirati i dijeliti vlast s predstavnicima ISIL-a u BIH. To posljedično znači da građani BIH, nevezano za vjeru i naciju, dakle Bošnjaci, Hrvati, Srbi, Ostali, na dnevnoj bazi plaćaju plaće predstavnicima ISIL-a u BIH:
Ako kažemo da ne želimo ni na koji način sufinancirati terorizam, i ne želimo plaćati predstavnike ISIL-a u BIH jel time mrizmo BIH?
Najmanje 76 osoba s državljanstvom Bosne i Hercegovine, među kojima su i žene te malodobnici i djeca, poginulo je u proteklim godinama na ratištima u Siriji i Iraku, a njih 16 koji su se u međuvremenu vratili u zemlju, trenutačno je na izdržavanju zatvorskih kazni.
Uz 67 punoljetnih muškaraca, koji su se borili na strani ISILA u Siriji i Iraku, poginulo najmanje je četvoro djece te pet žena.
Riječ je o djeci i suprugama koje su njihovi očevi i muževi odveli u Siriju kada su odlučili tamo se pridružiti ISIL-u
Brojci od 76 poginulih mogu se dodati imena još pet osoba koje su rođene na teritoriju BiH, no u Siriju i Irak su otišli s putnim dokumentima drugih europskih država u kojima su se nakon odlaska iz BiH nastanili.
Popis svih osoba za koje policija i Obavještajno-sigurnosna agencija BiH (OSA) tvrde da su poginuli u Siriji i Iraku od danas su dostupni na internetu, a kao primjer stradanja malodobnika ističe se slučaj 17-godišnjeg Ahmeda Laidija koji je prošle godine poginuo u Raqqi, prijestolnici samoproglašenog terorističkog kalifata.
Točan identitet još troje djece podrijetlom iz BiH, za koje se tvrdi da su ubijena u Siriji, nije utvrđen, no prikupljene su informacije kako je dvoje među njima poginulo pri zračnom napadu na kuću u kojoj je živjela obitelj Valdesa Karića.
On je pak u Siriju otišao 2014. godine i zna se kako je tamo odveo suprugu Eminu Ahmetović i dvoje djece. Ahmetović je bila trudna u vrijeme kada je poginula u zračnom napadu zajedno sa svim ostalim članovima obitelji.
Među ženama podrijetlom iz BiH koje su ubijene u Siriji je Fatima Mahmutović, koja je poginula u topničkom napadu 2014. godine. Dvije godine kasnije u Siriji su poginula u njena dva sina Mirzet i Jasmin.
U Siriji je smrtno stradala i Esmira Kargić-Dogan, rođena 1991. godine u Jajcu.
Njezin suprug Amir Kargić poginuo je kao pripadnik ISIL-a, dok se ona u veljači 2017. godine ugušila od dima zajedno sa sinom iz braka sklopljenog u Siriji.
Posljednja žena podrijetlom iz BiH koja je poginula u Siriji i to u ožujku ove godine je Ines Redžepagić. Zapravo je rođena na Kosovu 1995., no živjela je u Sarajevu, odakle je sa suprugom Benjaminom Tanovićem otišla u Siriju.
Tanović je poginuo u studenom 2015. godine.
Posljednja potvrđena izvješća o smrti bosanskohercegovačkih državljana na sirijskom ratištu su, kao i u slučaju Ines Redžepagić, iz ožujka.
Kod mjesta Abu Kamal u napadu dronom ubijena su trojica muškaraca iz BiH koji su se borili u redovima ISIL-a.
To su bili Ines Midžić zvani Salahadin iz Bihaća, Eduard Durguti zvani Musa iz Zenice, te Naser Arnaut iz Sarajeva. Prema podacima kojima operiraju sigurnosne agencije u BiH, na sirijsko-iračkom ratištu još uvijek je oko 260 državljana BiH, dok ih se u zemlju vratilo 46.
Zbog sudjelovanja u ratnim akcijama ISIL-a svi povratnici izvrgnuti su kaznenom progonu.
Njih šest je dosuđene zatvorske kazne već odslužilo, a šesnaest osuđenika trenutačno je na izdržavanju kazne.
Banjolučke Nezavisne novine u petak prenose upozorenje kako nitko u državi zapravo ne zna radi li tko s osuđenicima i jesu li oni koji su u međuvremenu pušteni na slobodu i dalje potencijalna sigurnosna opasnost, prenijela je Hina.